Adaçayı Nelere Faydalıdır?

Emziren Anne sitesi olarak sizlere her türlü bebek ve bebek bakımı ile ilgili bilgiyi vermek istiyoruz. Bu sebeple bu yazıda emziren anne adaçayı içerse nasıl faydalarını ve olumlu yönlerini görür konulu bir yazı sunacağız. Adaçayı zayıflamak, sağlıklı olmak, alternatif tıp ve bunlara benzer pek çok amaç ile tüketilen bir içecektir. Fakat adaçayı normalde bir sürü fayda sağlamasına rağmen emziren annelerde önerilmemektedir. Doktorlar tarafından sütü azalttığı yönünde bir çalışma yapılmış olan adaçayı bitkisi ve çayı emziren annelerin süt miktarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Vücutta toksinleri atan, detoks ve diyetlerde kullanılan bir çay çeşidi olan adaçayı zayıflamakta da kullanılmaktadır. Aşağı bölümde size adaçayının yararları ve zararları hakkında bilgilendirici bir metin sunduk.


1- Stresi Azaltır, Sakinleştirir

 

Sıcak bir şekilde tüketilen adaçayının insanı rahatlattığı ve sakinleştirdiği bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda yeşil çayda da bulunan içerdiği bir madde sayesinde sakinleştirici hormonların salgılamasını sağlamakta ve stresi azaltmaktadır.


2- Toksinleri Atar

Günde bir kere tüketilen adaçayı vücuttaki toksinleri temizler ve atılmasına yardımcı olur. Bol su ile birlikte tüketildiği zaman gözle görülür bir etki oluşturmaktadır.


3- Saç ve Saç Köklerini Güçlendirir

Saçları haftada bir veya daha fazla kere adaçayı ile yıkayıp, duruladığınız taktirde saç ve saç kökleriniz güçlenecektir. Aynı zamanda saç telleriniz kalınlaşacaktır.


4- Boğazı İyileştirir, Hastalıklarda En İyi Çözüm

Grip, bademcik, nezle ve soğuk algınlığı gibi boğaz şişiren hastalıklarda ılık bir bardak adaçayı boğazınıza iyi gelecek acı ve ağrılarınızı azaltacaktır.


Adaçayı Nasıl Hazırlanır ve Demlenir?

Siyah çay demlenmesine oldukça benzeyen adaçayı faydalarını yukarıda saydık. Emziren anneler ve birtakım hastalıklara sahip kişiler hariç herkes adaçayını rahatlıkla tüketebilir. Fakat diğer her şeyde olduğu gibi “azı karar, çoğu zarar” sözü ile hareket etmek faydalıdır. Yetişkin bir bireyin haftada birkaç fincandan fazla adaçayı tüketmesi önerilmemektedir.

Gerekli Malzemeler:

  • 1 bardak veya isteğe bağlı miktar içme suyu
  • 1 yemek kaşığı veya suya bağlı adaçayı

Hazırlama Talimatları:

  1. Suyu bir çaydanlık veya cezve içerisinde kaynatın
  2. Kaynamış suyu bir demliğe ya da bardağa doldurun
  3. Adaçayı yapraklarını demlik veya bardağın içine yerleştirin
  4. Önerilen demleme süresi 5 dakika olup size bağlı değişebilir
  5. Fincana doldurulup servis edilebilir.

Adaçayı Tüketmemesi Gereken Kişiler

Birtakım besinde de olduğu gibi adaçayı da bazı hastalık ve durumlara sahip kişiler tarafından tüketilmemelidir. Bu kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • Emziren kişilere sütü azalttığı gerekçesi ile adaçayı önerilmemektedir.
  • Şeker ve düşük tansiyon hastalıklarına sahip kişiler doktor tavsiyesi ile tüketmelidir.
  • İlaç kullanan kişilere önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.