Aile Açısından Kadınların Önemi Nedir?

Erkekler için evimizin direği tabiri kullanılsa da bence bu tabir daha çok kadınlara yakışıyor. Kadınların aile içerisinde iki rolü bulunmaktadır. Bunlar; eş rolü ve annelik yönü olmak üzere iki tanedir. Bu sorumlulukların sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için kişinin kendi sorumluluklarını ve görevlerini iyi bilmesi gerekir.

Bu konuda eş rolünün ve annelik rolünün birbirinden ayrılması gerekir. Çocukların bakımı, eğitimi, dersleri derken bazı kadınlar eşlerine zaman ayıramayabilir. Bu durumda da eşlerinin eleştirel sözleriyle karşı karşıya kalabilirler. Eşler bu durumda sevilmediklerini düşünüp mutsuz olabilir. Bu nedenle annelik rolü ve eş rolünü dengede tutmakta fayda vardır. Ailede iş bölümü yapmak ise kadının iş yükünü hafifletecektir.

ABD’de evli kadınların çalışma oranındaki artış

Çocuk için anne faktörü oldukça önemlidir. Gözlerini hayata ilk açtığında bağlandığı ilk kişi annedir. Bu nedenle annenin çocuğa ayırdığı zaman ve bu zamanın niteliği önemlidir. Çocuklukta oluşan anne-çocuk ilişkisi çocuğun geleceğini oluşturur. Yetişkin bir birey olmaya başladığı ilk günden itibaren çocukluktaki izler de onunla birlikte gelir.

Aile açısından kadının önemi çok ayrıdır. Kadınlar evin idaresini yapan ve çocuk yetiştiren bireylerdir. Günümüzde kadının iş hayatına da atılmasıyla kadının üzerindeki sorumluluk oldukça artmıştır. Bu noktada eşlerin birbirine destek olması önemlidir. Aile açısından kadının önemi sadece fiziksel iş konusunda değil duygusal boyutta da büyük önem taşır. Çocuğun eğitimi ve eşlerle olan ilişki ailenin ayakta durmasını etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.