Ailede Kadının Sorumlulukları ve Görevleri

Aile toplumun en küçük birimidir. Bu birimin üyelerinden biri de kadındır. Bu yapı biriminin ayakta durabilmesi için şüphesiz en önemli görev annenin üzerine düşmektedir. Erkeği toplayıp derleyen ve yöneten aynı zamanda çocuklarına bakıp ev işlerini yürüten kadınlar ailenin yapı taşıdır. Bu kadar kadınlardan bahsetmişken kadınların alması gereken sorumluluklar konusunda konuşmasak olmazdı.

Eşe Karşı Sorumluluklar

Şüphesiz bir kadının eşine karşı ilk sorumluluğu ona karşı sevgi ve saygı dolu olmasıdır.

Kadın kanaatkâr olmalıdır. Kendi isteklerini öne çıkarmak yerine ailesini düşünmelidir.

Kadınların bir diğer sorumluluğu ise ortamın temizliğini sağlamaktır. Bu huzurlu ve ferah ortam oluşmasını sağlayacaktır. Eğer kadın da çalışıyorsa bunu erkekle birlikte yapmaları daha uygun olur.

Kadınlar eşleriyle olan konuşmalarını sır olarak tutmalıdır. Aile mahremiyeti dışarı yayılmamalıdır.

Çocuğa Karşı Sorumluluklar

Bir kadının çocuğuna karşı en büyük sorumluluğu onu ahlaklı, dürüst, vicdanlı ve merhametli bir insan olarak yetiştirmesidir. Bu çocuğuna yapacağı en büyük fayda olacaktır.

Çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçlarını ise doğru yollardan kazanmak çocuğuna karşı olan sorumluluklarından sadece bir tanesidir.

Çocuğa yeterli anne şefkati ve sevgisini vermek en önemli konudur. Yeterli sevgi ve şefkat almayan çocukların ileride büyük sorunlarla karşılaştığı bilinmektedir.

Kadınlar çocuklarına karşı destekleyici olmalıdır. Her alanda onların yanında olmalı ve özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olmalıdır.

Ailede çocuk gününün çoğunu annesiyle geçireceğinden annenin çocuğuna karşı sorumluluğu oldukça büyüktür. Kadınların alması gereken sorumluluklar arasında en önemlisi çocuğuna iyi bir yol gösterici olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.