Anne Sütünün Yaşamsal Öneme Sahip 8 Faydası

Bebeğin bağışıklık sistemine direk fayda veren ve aşı görevi gören anne sütü, temiz, taze ve mikropsuz olması açısıyla da mucizevi bir üründür. Bebeğin günlük besin değerlerini karşılarken aynı zamanda protein, yağ, karbonhidrat açısından zengin olan anne sütü bebeğin emmesi ile doğru orantılı olarak artıyor. Bebek ilk emmeye başladığı zamandan itibaren anne ile arasında özel bir bağ oluşuyor ve güven duygusu artıyor.

 

Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Alındığı ilk günden itibaren anne sütü öncelikle enfeksiyonlara dur diyor. Bir çok mikroorganizmaya karşı bebeğin savaşmasını sağlıyor. Çünkü alındığından itibaren bebekte doğal bağışıklık sistemini özel enzimleri ile oluşturmuş bulunuyor. İshal, üst solunum yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonuna karşı bebeği kuvvetli bir şekilde koruyor.

 

Bebeğin doğduğu ilk andan beri besin olarak ilk kaynağıdır anne sütü. İlk altı ay boyunca sadece tek başına bir kaynak olarak kullanılması gereken anne sütü, altı aydan sonra iki yıl boyunca da takviye gıdalarla da alınması gerekmektedir.

 

Sadece enfeksiyon savaşçısı olması yok tabi. Emziren Anne sütünün alınması bebeğin daha düzgün beslenme alışkanlıkları edinmesine ön ayak oluyor. Acıktıran ve yağları depo etme özelliğinin az olmasının yanında , iştah kapatan ve yağ yakan özelliğe sahip hormonlara sahip olması durumu dengeleyip bebeğin aşırı kilolu olmasına engel oluyor.

 

Diyabet olma riskini azaltır.

 

Böylelikle bebek büyürken diyabet riskini elemiş oluyor. Bir yandan alerjik reaksiyonları da önleyen anne sütü ilk dönem ki hali kolostrum iken, olgun süte göre daha fazla faydalı bakteri içermesi bebeğin alerji riskini de ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda anne sütü içerdiği besinlerle bebeğin büyüme hormonuna etki ettiğinden, zihinsel gelişime de doğrudan etkisi var.

Bu da anne sütünün bebeğinin IQ seviyesini artırmaya ön ayak oluyor.Bebeğin beyin ve retina zarlarının gelişiminde fayda sağlayan emziren anne sütü, kalp hastalıkları riskini de düşürüyor. Çünkü ozmolaritesi düşük olduğundan böbrekler az yorulmuş oluyor ve böylelikle kalp damar hastalıklarına sebep olacak olaylar ortadan kalkmış oluyor. Diyabeti ve kiloyu kontrol ettiğini söylemiştik anne sütünün. Böylelikle ilerleyen yaşlarda sağlıklı beslenen bireyin obeziteye yakalanma ihtimalini de düşürüyor.

 

Son olarak tüm bu faydaları sıralayacak olursak elimize şöyle bir liste geçecektir…

Emziren anne sütü aşı görevi görmektedir.

Anne sütü çocuk ve anne arasındaki güven duygusunu arttırıp özel bir bağ kuracaktır.

Bebeğin bağışıklık sistemini geliştirip, enfeksiyonlara dur diyecektir.

Bebeğin fazla kilolu olmasını engelleyecektir.

Diyabet (şeker hastalığı) riskini azaltacaktır.

Bebeğin zihinsel gelişiminde ve IQ seviyesinde yükselmeye yarayacaktır.

Gelecekte kalp rahatsızlıkları riskinin az olmasını sağlayacaktır.

Gelecekte obeziteye yakalanma riskini azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.