Arap Ülkelerinde Kadınlara Verilen Değer

Arap ülkelerinde din polisi korkusundan kadınlar tek başlarına dolaşamıyorlar. Babalarından veya eşlerinden izin alarak dışarı çıkabiliyorlar. Suudi erkekler 4 eşe sahip olma imkânına sahip olabilirken kadınlar tek eşli olabiliyor. Erkekler başka bir dinden biriyle evlenebilirken, kadınlar sadece Müslüman erkeklerle evlenebiliyor.

Kadınlar hicaba uygun bir şekilde giymek zorunda bırakılıyor. Peçeleri sadece gözleri açık kalacak bir şekilde örtmeleri isteniyor. Erkeklerin dikkatini çekmemek için ise renkli çarşaf giyme yasağı da bulunmaktadır. Kadınların otomobil kullanması yasal olarak yasaktır.

Kadınların dışarıya baba ve eşinden izinsiz çıkamaması gibi bir durum varken bu kural da bizi şaşırtmıyor. Bu kadar şey yazmış iken bile Arap ülkelerinde kadının değerinin ne kadar olduğunu hepimiz anlayabiliyoruz. Özgürlük ortamından uzak bir ortamda yaşayan kadınlar kendilerini gerçekleştirememektedir.

Suudi Arabistan’da kadınlar bir vatandaşlık işi için sıraya girmişken

Kız çocukları ise bu doğrultuda yetiştirilmektedir. Arap ülkelerinde kadınlara verilen değer oldukça düşüktür diyebiliriz. Birçok açıdan engellenen kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanması da oldukça güçtür. Baskı altında yaşayan kadınlar hayatı başkalarının koyduğu katı kurallar doğrusunda yaşamaktadır.

Bu insan haklarına zıt bir oluşumdur. Arap ülkelerinde kadınlara verilen değer denince ilk akla gelen ülke şüphesiz Suudi Arabistan olacaktır. Bu ülkede kadın haklarına verilen değer yukarıda anlattığımız gibidir.

Umarız bu ülkede bir gün kadının değeri anlaşılır ve ona göre uygulamalar ortaya konur. Sadece bu ülkede değil tüm ülkelerde kadının değerinin anlaşılması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.