Aşık Olan Kadınlardaki Duygu Yoğunluğu

Âşık olan kadınlardaki duygu yoğunluğu olağan bir durumdur. Özellikle malum döneme denk gelince duygusal git-gel sıkça olmaktadır. Âşık kadınlar duygu yoğunlukları ile karşı tarafa kendilerini oldukça belli etmektedirler.

Beyindeki dopamin seviyesinin artmasıyla kişi karşısındaki kişiye bağlanır ve tutku hisseder. Âşık olunan kişinin tüm kötü özellikleri görmezlikten gelinir. Karşıdaki insan mükemmel olarak algılanır. Bunun nedeni norepinefrin salgısının vücutta artmasıdır.

Âşık olan kişinin vücut fonksiyonları değişir. İştahı, uyku düzeni vb. unsurlar değişir. Kişi nöronların pozitif olmasıyla birlikte arasının açık olduğu kişilerle yakınlaşır. Takıntı süreci âşık olunan kişiye takıntı duymakla başlar. Bu beyinde serotonin seviyesinin azalmasıyla ortaya çıkar. Kişi âşık olduğu kişiyle devamlı birlikte olmak ister. Onu özler ve ayrı kalmak istemez. Reddedilme korkusu kendini gösterir.

Âşık olan kadınlardaki duygu yoğunluğu oldukça fazladır. Kadınlar duygularını sonuna kadar yaşarlar. Bu konuda erkeklere oranla daha fazla duygu yoğunluğu yaşamaktadırlar. Kadınlar duygusal olarak ne kadar git-gel yaşasalar da birine bağlandıklarında yukarıda bahsettiğimiz tüm şeyleri duygusal ve fiziksel olarak hissetmektedirler.

Bu his onları kalplerinin istedikleri yöne doğru götürmektedir. Aşk gerçekten insanı oldukça değiştiren bir duygu durumudur. Fiziksel olarak bile birçok şey vücudumuzda değişmektedir. Bu nedenle âşık olan kadınlardaki duyguların yoğunluğunun da sıkça değişmesi oldukça normaldir. Sonuç olarak kadınlar âşık olunca hem fiziksel hem de duygusal yönden bedenlerinde birçok değişim olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.