Ayva Nelere Faydalıdır?

Bir önceki yazımız olan adaçayının faydalarından sonra bu yazımızda ayvanın nelere faydalı olduğunu ve bunların detaylı analizini sizler ile paylaşacağız. Ayva bir ağaçtır ve meyveleri yenilebilir. Ayvalar özellikle batı Anadolu olmak üzere tüm Anadolu’da yetişebilmektedir. Ekim ve ocak ayları arasında yetişen bu meyve pek çok hastalığa yararlı olmakla birlikte anne sütünü arttırma etkisi de gösterebilmektedir. İşte o yararlar ve detayları sizlere sunduk.

Ayva Anne Sütünü Arttırır Mı?

Ayvanın ve diğer yeşil yapraklı pek çok sebzenin anne sütünü arttırıcı ve destekleyici özelliği bulunmaktadır. Yaprakları, kendisi veya komposto halinin de aynı etkiyi oluşturacağı söylenmektedir. Fakat ayva aşırı yenirse çocukta gaz yapmaya sebep olur. Bu yüzden kararlı yemeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

1- Kabızlığa Alternatif İlaç

İçerisinde barındığı lifli maddeler ile bağırsağı ve sindirim sistemine düzene soktuğu bilinen ayva kabız ve ishale iyi gelmektedir. Vücudun sindirim sistemini dengeli bir hale soktuğu için hem kabız hem de ishale iyi gelmektedir. Pek çok kişi tarafından alternatif olarak kullanılıyor.

2- Toksinleri Atar

Vücudunuzdaki toksinleri, ödemleri atamamaktan mı şikâyet ediyorsunuz? Ayva tam da size göre bir meyve. Terlemeyi ve terinizle toksinleri atmayı sağlayan ayva bunu içerdiği birtakım mineral ve vitaminler ile yapmaktadır. Günde bir adet ayva tüketerek toksinleri uzaklaştırın!

3- İshale İyi Gelir

Kabızlığa iyi geldiği gibi sindirimde dengeyi sağlayarak ishale de iyi gelmektedir. Hem de içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde vücuttan atılan sudaki bileşenleri vücuda tekrar kazandırmaktadır. Bu sayede hastalığı hızlıca atlatma şansına sahip oluyorsunuz.

4- Sıkıntıyı Giderir

Son yapılan araştırmalara göre mutluluk ve stres sindirim sistemi tarafından özellikle bağırsak ve mide tarafından belirlenen duygular olarak saptandı. Ayva ise sindirime yardımcı ve rahatlatan bir yiyecek olduğundan dolayı stres azaltıcı ve sıkıntı giderici etkiyi göstermektedir. Günde bir veya iki günde bir ayva stresinizi giderebilmektedir.

5- Cinsel Arzuyu Arttırır

Ayva içerdiği bileşen, mineral ve vitaminler sayesinde cinsel arzuyu arttırmakta ve yatakta performansı iyileştirmektedir. Günde bir veya haftada birkaç ayva ile performansınızı arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.