Bebeğim Benimle Uyumak İstemiyor Problemi

Doğduğu günle beraber anne babaların kabusu olan uyku sorununu da kendisiyle getiren bebekler birbirine göre farklılık gösterir. Zaten ilk doğduğu zamanlarda genel olarak ihtiyaçları olan uykunun çoğu gündüz saatlerine denk geldiğinden, geceleri uyanık ve bişeyler ister durumda oluyorlar.

Uyku sorunu çeken anne babalar ise o yorgunlukla geceleri gündüzlerle değiştirerek bebeklerini anlamaya çalışıyorlar. Uykuları doğdukları günden beri düzenli olan bebeklere nazaran bu örneklerin de olması, uzmanlar tarafından uyku ile bebeğin psikolojik durumunun bağlantılı olduğunu savunuyor.

Bunun ise anne babanın bebeği uyutmak için seçtiği tutumdan geldiği iddia ediliyor. Bu tutumun yanlış olması sonucu ilerleyen dönemlerde bebeğin anne baba ile uyuma gibi alışkanlıklarının doğacağı söyleniyor.

Bu eski bir alışkanlık olabilir

Bebeğim ben olmadan uyuyamıyor diyorsanız öncelikle bunun eskiden kazandırılmış bir alışkanlık olduğunu bilmeniz gerekir. Nasıl ki kucağa alındığı dönemde sürekli kucaktaysa kucağa alışıyorsa, bu durumda da bebekken annenin uykusuz kaldığı süreçlerde sürekli bebeği ile uyku ihtiyacını gidermesinden, ilerleyen dönemlerde bebek buna alışmış oluyor.

Ya da bebeği uyuturken sallamanız, uzun süre sizinle uyumasına izin vermeniz gibi etkenler de var. Çocuğun ilerleyen dönemlerde tek başına uyurken korkmaktan yakınmasına, okul çağlarında ve gelişim dönemlerinde gerekli uyku düzenini sağlamamasına sebep olur.

Ve bu çocuğun hem bedensel hem zihinsel gelişimine zarar verir. Hatta belki kavrama odaklanma gücünü de etkiler. Bizler bile bir saat az uyku ile güne başladığımızda çoğu işimizi verimli halledemiyoruz. Gelişmesi önemli olan bebek ve çocuklarda bu sorun kalıcı etkilere yol açabiliyor.

Bebeği kendi odasında uyutmaya özen gösterin

Bu sebeple bebeği mümkün olduğunca erken dönemlerde kendi odasında uyutmaya özen gösterin. Başlarda biraz zor olacaktır. Belki artık alışmış bebekler için isyan ve ağlamalarla karşılanacaktır.Fakat bir süre sonra bebek bu duruma alışacak ve daha sağlıklı bir uyku ile hayatına devam edecektir.

Bebeklik dönemini henüz bırakmış okul yaşına gelmiş çocuğunuz var ise bu duruma alışmak onlar için zor olsa da iyi sonuçlar almak için uğraşılmaya değerdir. Alıştırmak için eğlenceli oyunlar, kurallar ile sempatik bir şekle koyabilirsiniz. Ya da masal okuyarak ruhsal bir terapi ile sakinleştirebilirsiniz. Böylelikle daha iyi bir ilişki bağı kurarakta uyku sorununu halledebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.