Bebeğin Cinsiyeti Anneden mi Babadan mı Geçer?

Bebek sahibi olduğu haberini alanlar veya bebek sahibi olmayı planlayan ebeveyenler bu konu ile ilgili internette ve belli çevrelerde araştırmalar yapıyor. Bu konu içerisinde çok fazla merak edilen sorulardan birisi ise “Bebeğin cinsiyetini kim belirler?”. Bildiğiniz üzere dişi ve erkek olarak 2 farklı cinsiyet bulunur. Bazı olaylar sonucunda bebek kız, bazı olaylar sonucunda ise erkek olur.

Merak edilen konu ise bebeğin cinsiyetini hangi ebeveyn belirler: Anne mi yoksa baba mı? Bunun cevabını vermeden önce kız ve erkek olmayı belirleyen olayları anlatmak gerekiyor. Bu olaylar ne kadar iyi anlaşılırsa, bebeğin cinsiyetini kimin belirlediği de daha iyi anlaşılmış olacaktır.

MAYOZ BÖLÜNME

Mayoz bölünme olarak bilinen işlem üreme hücrelerinin bölünmesidir. Erkeklerde sperm, dişilerde yumurta oluşumunu sağlayan bu işleme mayoz denir. Üreme hücresi bölünür ve bölünme işleminde aynı zamanda içerisindeki kromozomlar da ikiye ayrılır. İnsanlarda 46 kromozom bulunur. 46 kromozom bulunan bölünmemiş hücre mayoz bölünmeden sonra 23 kromozoma düşer.

Bu kromozomlardan 22’si otomozal diğer 1 tanesi ise eşey hücredir. Anne ve babadan 1 adet eşey hücre geçer ve toplamda 2 adet eşey hücreyi oluşturur. Bunun dışında 22 otomozal hücre de anne ve babadan gelerek birleşir ve toplamda 44 otomozal hücreyi oluşturur. Hepsinin toplamında 46 kromozomlu zigot ortaya çıkar.

DİŞİ VEYA ERKEK OLMAYI BELİRLEYEN UNSUR

Dişi veya erkek olmayı belirleyen unsur eşey kromozomlardır. 2 adet eşey kromozom bulunur. Bunlardan birisi X diğeri ise Y olarak geçer. Erkeklerdeki eşey kromozom çifti XY olarak gösteriliken, dişilerdeki eşey kromozom çifti XX olarak gösterilir.

Basitçe anlatacak olursak babada XY kromozom çifti bulunurken, annede XX kromozom çitfi bulunur. Bu kromozomlar mayoz işlemi sırasında bölündüğü zaman yumurtada her zaman X kromozomu bulunur. Bunun sebebi annede Y kromozomu bulunmamasıdır.

Bunun dışında babadan gelen spermde hem Y kromozomu olabilir hem de X kromozomu olabilir. İkisinden birinin gelme olasılığı %50 veya 1/2 olarak gösterilebilir.

CİNSİYETİ KİM BELİRLİYOR?

Son olarak basitçe cinsiyeti hangi ebeveynin belirlediğini anlatacak olursak. Bebeğin cinsiyeti erkek tarafından belirlenmekte yani babadan geçmektedir. Bebeğin cinsiyetini belirleyen unsur spermdeki eşey kromozomdur. Babadaki spermler mayoz geçirirken X ve Y olarak rastgele bölünürler.

Sonuç olarak babanın yumurtaya ulaşmayı başaran sperminde X kromozomu varsa annenin yumurtasındaki X ile birleşir ve XX kromozomlu bir zigot oluşur ve cinsiyeti dişi olur. Fakat babanın yumurtaya ulaşmayı başaran sperminde Y kromozomu varsa annenin yumurtasındaki X kromozomu ile birleşir ve sonuç olarak XY kromozomlu bir zigot oluşur ve cinsiyeti erkek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.