Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Oluşur Belli Olur

Bebek haberini alıp da heyecanlı bir şekilde gelecek haberleri bekleyen aileler en çok da bu soruyu merak etmektedir. “Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Oluşur” veya “Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur” soruları bu ebeveynleri en çok meraklandıran sorulardandır. Özellikle belli bir cinsiyeti diğerinden daha çok isteyen anne ve babalar bu durumu merak ederler.

Bir cinsiyeti daha çok istemenin yanısıra aynı zamanda bebeğin cinsiyetine göre oda, kıyafetler ve gelecek için planlar bile yapılabilmektedir. Bu sebeplerden dolayıdır ki bebeğin cinsiyetini öğrenmek istemek gayet doğal bir durumdur. Cinsiyet bebeğin gelecekteki yapacaklarını, ailenin geleceğini ve diğer şeyleri tamamen etkileyen bir unsurdur.

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN TAHMİN EDİLEBİLİR?

Bebeğinin cinsiyetini merak eden çiftler bu konuda internet üzerinden araştırmalar yapmaktadırlar. Bebeğin cinsiyeti genellikle hamileliğin 12. haftasının bitişinde tahmin edilebilmektedir. Gebeliğin bu süresince doktor tarafından yapılan bir takım tetkikler sonucunda bir orana sahip olunabilir. Fakat bu kesin bir sonuç değil tamamen tahmindir.

BEBEĞİN CİNSİYETİ TAM OLARAK NE ZAMAN BİLİNEBİLİR?

Daha doğru bir tahmin 13. ve 16. haftalar arasında yapılabilmektedir. Fakat bu sonucu etkileyen başka faktörler de bulunur. Bu faktörlerden birisi ise ultrason cihazının ne kadar gelişmiş olduğudur. Ultrason cihazı gelişmiş bir hastanede yapılan tetkik ile daha doğru sonuçlar alınabilmektedir. Bunun dışında 16. haftadan itibaren bebeğin cinsiyetinin yüksek şans oranları ile belirlenmesi hedeflenmektedir.

GEBELİKTE CİNSİYET NASIL ÖĞRENİLİR?

Cinsiyetin ne zaman öğrenilebileceğinin yanısıra, “nasıl” öğrenildiğini de merak edenler bulunuyor. Gebelik sırasında cinsiyetin öğrenilmesi halk arasında ultrason olarak bilinen tam adı ise “ultrasonografi” olan bir cihaz ile gerçekleştirilir. Sonar sözcüğü ses dalgalarının yollanması ve geldikleri zamanki gönderildikleri zamandaki dalgaların karşılaştırılmasıdır. Bu teknik maden aramada, denizde balık aramada ve daha bir çok noktada kullanılır.

Ultrasonografi cihazı ise bunun çok daha küçük dalgalar yollayan versiyonudur. Tamamen zararsız olan bu sistem ile anne karnına insan kulağının duyamayacağı kadar küçük olan ses dalgaları yollanır ve buradaki ses dalgaları belli noktalara çarpıp geri dönerler. Geri dönmeyi karşılaştıran makine bu sayede bebeğin şeklini resim olarak verebilir. Bu resmi inceleyen doktor bebeğin genital bölgesinden ve diğer özelliklerinden erkek veya kız olacağını kestirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.