Bebeğin Göz Teması Kurmaması

Hamilelik sırasında veya doğum esnasında veya sonrasında bazı sorunlara bağlı olarak her anlamda aksilikler çıkabiliyor bebekte. Anneler tarafından en korkulanı ise bebekle göz teması kuramamasına sebep olacak nörolojik sorunların ortaya çıkması.

Bu sorunun görüldüğü riskli bebek gurubu, prematüre doğmasından, düşük kilo ile dünyaya gelmesinden dolayı maalesef bu guruba dahil olmuş oluyor. Bu sorun daha çok prematüre bebekler de gözlenirken yardım ve destek amaçlı dernekler bunun için çabalamakta.

Ve savundukları en büyük düşünce ise , bebeğin prematüre doğmasına engel olamıyorsak asıl tedavi edici adımlar bebeğin bakımıyla doğru sonuca ulaşır. Bu adımlardan en önemlisi ise erken müdahaledir. Erken müdahale bebeğin 0-3 yaş aralığını kapsar.

Bu Durum Mevcutsa Neler Yapılmalı?

Bebekle kurulamayan bu göz temasının ciddi bir rahatsızlık olabilme olasılığına karşı peki ne yapılmalı? Bebeğinizin gelişim çağında belirli periyotlarla bilmeniz gereken birkaç gözlem yapmak durumundasınız.

Bunlar; Bebek henüz iki aylık iken yüksek seslere tepki vermiyor, sizinle göz temasına geçmiyorsa, yüzüne baktığınızda gülümsemiyorsa ve hareket eden nesneleri izlemiyorsa , bu alışılagelmişin dışında bir davranıştır ve kontrol edilmesi şarttır. Hemen bir uzmana başvurmanız ve sağlık kuruluşlarından gerekli bilgiyi almalısınız.

Bir Uzmana Gösterilmesi Şart

Uzman görüşü zaten gerekli tetkiklerden sonra sorun olmadığını anlarsa ne mutlu size. Fakat bir problem varsa henüz bu evredeyken fark edilmesi erken tanıya girer. Ve bu durumlarda erken tanının tedaviye etkisi oldukça büyüktür.

Bebeğinizin problemi üzerine sağlık kuruluşlarından bebeğinizle daha iyi vakit geçireceğiniz bazı programlar oluşturuyor. Bunun öncesinde belirlenen testlerin sonuçları bekleniyor. Bu sonuçlara göre tanı tam belirlenip bebeğinize ona göre bir program belirleniyor.

Erken Müdahale ile Tedavi Mümkün

Böylelikle bebeğinizin en hızlı gelişim dönemi olan yaş aralığında fiziksel veya zihinsel gelişimi de hızlı olacağından zararın da hızlı olmasının önüne geçiliyor. Öncelikle yapılan gelişim testleri, program hazırlama ve tedavi sürecinde ailenin birebir ve tam bir şekilde duruma dahil olması gerekiyor.

Çünkü bebeğin fiziksel gelişiminin yanında zihinsel gelişimi için ebeveynlerine ilaçlardan daha çok ihtiyacı oluyor. Böylelikle klinik test ve tedavilerinden önce kuruluşun anne ve babayla olan tedavi süreci , sağlıklı bir ilerlemeye ön ayak oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.