Bebeğin Sütten Kesilme Zamanı

Her anne ve her bebek farklı olduğu gibi her bebeğin meme emme süresi de farklıdır. Anneler genellikle bebeklerin ne kadar süre emmesi gerektiği konusunda kararsız kalır. Fakat Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir bebek en az 24. ayına kadar anne sütünden faydalanmalıdır.

Her bebek kendi emme sürecine kendisi karar vermelidir. Bu süre bazen 18 ay bazen 24 ay bazen de daha kısa zamanlarda sonlanabilir. Anne kendi istek ve arzularına göre bebeği sütten kesmemelidir. Bebeğin emme ihtiyacı gıda ve beslenmenin yanı sıra aynı zamanda sevgi ve güven ihtiyacını da karşılar. Hatta anne ile bebek arasında bir bağ oluşturur. Anne meme kesme sürecine kendisi karar vererek bebeği aniden sütten keserse aradaki bağa hasar verebilir.

Emzirme anne ve bebek arasında bir güven bağı oluşturur.

Tabi ki bebek kadar annenin duyguları da önemlidir. Sonuçta anne de belirli bir hayat periyodu yakalar. Anne ani bir hassasiyet yaşarsa durum bebeğe de geçer ve çift taraflı manevi hasar yaşanır. Eğer anne emzirme sürecini kesmeye hazır değilse emzirmeye devam etmelidir.

6 aydan küçük bebeklerin mecburi meme kesilmesinde bebekler önce biberon ile beslenmeye alıştırılmalıdır. Böylelikle memeden kesildikten sonra zorlanma süreci yaşamadan biberonla emmeye başlarlar.

Bebekler önce biberon ile alıştırılmalıdır.

Tuvalet eğitimi ve memeden kesme süreci bebeklerin aynı zamanına denk getirilmemelidir. Çocuk için iki durumda oldukça hassasiyet yüklüdür. Ayrı süreçlerde anlaşılarak yaşamak ve bu durumları paylaşmak daha doğrudur.

Emzirme; yavaş yavaş ve aralıkların azaltılması ile bitiş sürecine girmelidir. Aniden bebek memeden kesilmez. Zamanla günde bir kereye düşürülür. Örnek olarak günde beş kez emen bebek üçe düşürülür, birkaç hafta sonra ikiye düşürülür. Günde bir kez emen bebekler için, emzirme gece uykusundan önce olabilir. Böylece daha derin bir uyku yaşanır. Bu şekilde kademeli azaltılarak bir ay gibi bir sürede tamamen memeden kesilebilir.

Tuvalet eğitimi ve memeden kesme gibi iki zor olay bir arada yaşatılmamalıdır.

Bir süre sonra gece uykusundan önce alınan anne sütünün yerine başka bir şey konulmalıdır. Bebeğin aniden uyuması beklenemez. Örneğin emme yerine masal anlatma, bebekle sohbet etme, başını okşama, şarkı söyleme vb. gibi etkinlikler de eksikliğini tamamlayacaktır.

Bebekler konuşamasa da her zaman çevrelerinde olanları anlayabilecek kapasitededir. Bu kesinlikle unutulmamalıdır. Anne baba arasında yaşanabilecek büyük bir olay, annenin işe geri dönüşü, bakıcının gelmesi gibi önemli olaylar ile memeden kesilme aynı zamana denk getirilmemelidir. Bebek için zaten önemli olan bir süreç iki kat zor yaşanabilir.

Bebeğin etrafındaki üzücü olaylar onu etkileyecektir. Bu yüzden böyle olaylar yaşansa bile bebeğinizi bunun dışında tutmaya çalışın.

Meme; bebekler için her zaman beslenme amacı taşımaz. Beslenme ihtiyacından çok anne ile bebek arasındaki manevi bağı temsil eder. Sonuçta annenin karnından çıkan bebek o güne dek annenin memesini emerek madden bağına devam etmiştir. Bu süreden sonra manevi bağa geçilecektir. Bu nedenle emme istemeden memeye sarılan dokunmak isteyen bebekler engellenmemelidir. Bu çocuğun güven duygusunu hissetmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.