Bebeğin Yemek Yememesi Nasıl Çözülür?

Yeni ebeveyn olmuş, bunu birkaç kez tecrübe etmiş bütün anne babalar bebeğin doğumundan bu yana beslenmesini en özenli şekilde kontrol ederler. Anne sütüne bağımlı olduğu dönemdeyken bebeğin anne sütü ile başı derde girer.

Çeşitli sebeplerden içmek istemez. Bu emziren anneyi bi hayli strese sokar hatta sütten kesilmeye kadar ilerler. Tam çocuk serbest besine geçiyor yavaştan anne bu yükü atıp daha aktif besleyebilecek derken bebek besini red ediyor. Anne babalar bir kaşık  mama ya da yiyecek yedirmek için girmedikleri oyun ve şekil kalmıyor nerdeyse.

Sorunun bebeğin küçük nazlanmaları değil de besin konusunda seçici olduğunu hızlı kavrayabilen anne babalar ise bir adım önde tabi.çeşitli meyve sebzelerle , tahıllarla yiyecek hazırlamaya girişiyor. Belki hiç duymadıkları lif kaynağı besinler tamamiyle organik gıdalarla farklı tariflere girişiyorlar.

Bu zorlu mücadelede ise kazananın iki taraf olması sonuç itibarı ile önemli. Çünkü iyi beslenemeyen bebekte sindirim problemleri çıkıyor. Ve bu telaşla anne baba her ihtimali göz önünde bulundurarak yola çıkıyor ve bu da onları hayli yoruyor. Bebeğim yemek istemiyor diyen ebeveyinler için ise çeşitli öneriler sunuluyor.

Peki bebeğinizin gıdayı reddetmemesi için nasıl bir yol izlemeniz gerekir? Öncelikle basit adımlarla deneme yanılma yoluyla bebeğinizin hangi gıdaları sevip sevmediğini aynı türleri ayrıştırıp elde tutarak belirleyin. Eğer sorun sadece minik bir şımarıklıksa her besin ihtiyacı karşılayan başka seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Ya da sevilmeyen besin öğesini farklı tariflerle fark edemeyeceği kıvamlara getirip tadını azaltabilirsiniz. Eğer sorun bebeğin iştahıyla ilgiliyse ve sağlığı yerindeyse bazı iştah açıcı tarifler deneyebilirsiniz. Doğal meyveli sütler hazırlayabilirsiniz veya omlete peynir ekleyebilirsiniz. Bu probiyotik özellik taşıyan gıdalar iştahına iyi gelecektir.

Bebeğim böyle yaparak çok yıpratıyor demeden psikolojik anlamda da sürekli yemesi için ısrarda bulunup zorlamayacaksınız. Eğlenceli hale getirmek için meyve sebzeleri gözlerine hoş görünecek şekilde sunabilirsiniz. Ve de öğün öncesi çok sıvı tüketmesini önlemelisiniz.

Bakliyat ağırlıklı bol lifli tariflerle de yavaş yavaş iştah problemini çözebilirsiniz. Eğer bebeğiniz tüm bu çarelere rağmen yine iştahsızlık çekiyorsa bir uzmanın yardımıyla katkısız ve kimyasal olmayan iştah açıcı şuruplarla çözüme ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.