Bebek Nasıl Emzirilir, Püf Noktaları Nelerdir?

Bebeğini yeni dünyaya getirmiş anneler için her zaman öncelik dünyaya getirdikleri yavrularıdır. Yeni doğanların en büyük ihtiyacı da gıda alımı olacaktır. Yeni doğan bebekler tüm gıda ihtiyacını anne sütünden alır. Anne sütünü doğru şekilde alan bebekler gelişimlerini doğru tamamlar.

Sütü Arttırmak İçin…

Emzirme süreci anne için, emme de bebek için hem manevi bağ oluşumu hem de sağlık açısından çok önemlidir. Anne sütü doğru beslenmenin yanı sıra bebeğin meme ucunu kavraması, sık ve doğru şekilde emmesi ile de artar. Bu nedenle sütünün artmasını isteyen kadınlar bebeklerini belirli ve sık aralıklarla emzirmelidir. Genellikle bebek emdikten sonra iki saat kadar bir uyku ve dinlenme süreci olur. Bu iki saatten sonra bebeği uyandırıp tekrar emzirmelisiniz. İki saat süt akış süreci için oldukça uygundur.

Doğru emzirmenin ilk kuralı bebeğin duruş şeklidir.

Bebekler İçgüdüsel Olarak Emer

Emzirme konusunda annelerin tedirgin olmasına hiç gerek yoktur. Bebek için emme hissi kendisine daha doğmadan yüklenmiştir ve anneler memesini yaklaştırdığında içgüdüsel olarak zaten meme ucunu bulup ağız yoluyla kavrayacaktır. Fakat yine de bebek emzirmenin püf noktalarını bilmek yararlıdır. Böylelikle bebeğin daha fazla anne sütünü almasını sağlayabilir hayata bir adım önde başlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

İyi bir emzirme için anne bebek teması çok önemlidir. Doğru emzirmenin ilk adımı bebeğin kucakta duruş şeklidir. Anne, bebeğini kucağına aldığında ikisinin de karın kısmı birbirine değiyor olmalıdır. Annenin eli bebeğinin poposunda, kolu da bebeğin omuriliği hizasında olmalıdır. Eğer bebeğinizin doğru şekilde emip emmediğini kontrol etmek isterseniz kulaklarına, yanaklarına ve şakaklarına bakmalısınız. Kulak ve şakaklar doğru meme emmede hareket edecektir, yanaklar da şişip inecektir.

Bebeğin memeyi kavrama şekli çok önemlidir.

Bebek Memeyi Nasıl Kavramalıdır?

Bebeğin memeyi kavrayabilmesi için göğüs uçlarının belirgin olması gerekir. Annenin belirgin bir göğüs ucu yoksa bir takım parmak hareketleri ile meme uç kısmı belirginleştirilebilir. Böylece bebek kolayca memeyi kavrar ve emmeye başlar.

Bebeğin sadece memenin uç kısmını kavraması memede çatlaklara ve tam süt boşalmamasına neden olur. Bu yüzden meme ucunun yanı sıra memedeki kahverengi kısmı da bebeğin ağzına alması gerekir.

Emzirme işlemi sırasında anne bebek arasındaki göz teması en önemli faktörlerden biridir. Anneden çıkan sütün bebeğin bedenine girişi sağlanırken bebekten anneye bir güven ve sevgi de geçer.

Yatarak emzirmek bebeğin boğulmasına sebep olabilir.

Emzirme Sırasındaki Duruş

Annenin duruş pozisyonu süt akışının geçişi için çok değerlidir. Anne bedenen ve ruhen rahat olmalıdır. Stresli ortamlardan uzak olması ilk etkendir. Daha sonra rahat bir yerde oturması ve sırtını yaslaması da gerçekleşebilir. Annenin emzirme gerçekleştirirken yatmaktan ziyade oturması daha elzemdir. Yatma durumunda anne uykuya geçebilir bebek de boğulma tehlikesi atlatabilir.

İkiz bebeği olan anneler aynı anda iki meme ile iki bebeğini de emzirebilir. Fakat bu durumda yukarıda anlatıldığı şekilde duruş sağlanmalıdır.

Emzirme aşamasında bebek ağlıyorsa sakinleştirilmeli, daha sonra emzirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.