Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler, doğdukları andan itibaren görmeye başlarlar. Bebekler, anne karnında bile ışığı ayırt edebilirler fakat bu tam görmek değildir.

Karanlık ve aydınlığı ne kadar ayırt etme gücüne sahip olsalar da uyum sağlamaları biraz zaman alabilir. Bu yüzden uykuları pek düzenli değildir. İnsanlar, karanlıkla aydınlığı ayırt etme gücünü bunları ayırt edebilen hücreler sayesinde yaparlar fakat bebeklerde göz ile beyin arasındaki bağ ilk doğumda tam oturmadığı için gecenin bir yarısı uyanabilirler. Belirli bir aydan sonra beyin ile göz arasındaki bağ gelişir ve uyku düzeni de normale döner. Bir bebek, bir kaç haftada ışığa tepki verebilir, ilk 3 ayda ise insanlarla göz göze gelebilir. Daha yeni bir veya iki aylık bebeklerin net görmesi mümkün değildir. En iyi şekilde görebildikleri mesafe kendilerinden 50-100 cm uzağıdır.

Bebekler Görme Duyusunu Ne Zaman Tamamlar?

Bebeklerin görme mesafesi 50 olduğu için, yeteneklerinin gelişmesiyle birlikte görme yeteneği de gelişmeye başlar. Yeni doğdukları zaman, yalnızca karşısındakileri görebilirler fakat başlarını oynatmaya başladıklarında çevredekileri görmeye başlarlar. Bir zaman sonra gözlerini de çok iyi hareket ettirmeye başlarlar ve başlarını çevirmeden sadece özleriyle etrafı izlemeye devam ederler. Ellerini uzatıp yakalamaya bile çalışırlar. 6 aylık olduktan sonra hareketli cisimleri izleme merakları daha çok artar. 5 yaş düzeyinde erişkinlerle aynı düzeye gelirler. 5 yaş ne kadar erişkinlerle aynı görme düzeyine geldirse bile gelişme 7-9 yaş arasına kadar devam eder ve tamamlanır.

Görme Kendiliğinden Mi Oluşur?

Hayır, görme kendiliğinden gelişen bir şey değildir. Görme, besinini uyarıdan alır. Kör veya katarakt olan çocuklar veya bebeklerin görmeleri normal şekilde gelişemez. Beynin çalışması ve görme hücrelerinin gelişebilmesi için ışıklı, renkli, hareket eden gibi uyarılara bakılması gerekir. Bu yüzden görme diğer duyulara göre farklıdır. Çünkü tat alma, koklama, dokunma gibi duyular kendiliğinden gelişir fakat uyarılarla daha da iyi hale gelirler. Müzik dinlemek işitmeyi, farklı tatlar tatmak tat almayı, farklı kokuları koklamak koku almayı daha güçlü hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.