Bebek Püresi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bebeğinize takviye gıda vermeye başladıktan sonra, yararlı tüm besinleri araştırmaya ve tarifler uygulamaya başlıyorsunuz haliyle. Sütten yoğurda yararlı probiyotikler, bol proteinli tahıllar ve zeka gelişimine destekte bulunan bol vitaminli yiyecek kaynağı ediniyorsunuz.

Tabi bu takviye gıdanın anne sütünden kesildikten sonra, bu sürece önem gösterilmesi gerekir. Çünkü bazen anne sütü alma dönemindeyken vücut dışardan giren yiyeceğe karşı direnç oluşturup ilerde alerjik reaksiyonlara dönüştürebiliyor. Çünkü uzmanların da önerdiği gibi anne sütü belirlenen sürede alınmadığı takdirde bağışıklık sistemi de tamamlanmamış oluyor.

Düşünün ki bilgisayarınızı sürekli yarı güçteyken şarjdan çıkardınız. Sonuç olarak bataryası bozulur. Bebeklerimiz de aynen böyledir aslında. Yerinde ve zamanında anne sütü alınmazsa bağışıklık tamamlamaları yarıda kalır ve dışardan gelen besine vücut hassasiyet gösterir.

Takviye gıdalardan en çok tercih edilen de tabi püre oluyor. Meyve ve sebze püreleri yapımı açısından çok rahat.Bebeğin yemesi de haliyle çok kolay. Tadını beğenmediği yararlı sebze meyveyi bebek püresi içinde rahatlıkla yok edebiliyorsunuz mesela. Ya da henüz tam katı besin tüketemeyen bebekler için de çok iyi bir sistem desteklemesi olabiliyor.

Resim: Rezeneli balık püresi

Eskiden bebeğin bu takviye gıdası genelde taneciği büyük olmayan çorbalardan tercih edilirdi. Örneğim ince bir mercimek çorbası.Ya da bol vitaminli domates, şehriye çorbaları. Eski dönemlerde mutfak aletlerinin bu kadar iyi olamamasındandır  ki bol brokolili, kinoalı, havuçlu, avokadolu  besinler hazırlansın.

İşte bu yüzden çağımız ebeveynleri çok şanslı.İstediği bol besinli sebzeyi çorbaya karıştırıp robottan geçirmesi yetiyor. Ya da bebeğin tadını sevemediği bol lif kaynaklı bakliyatları tahılları da kaynatıp ince bir püre ile sunabiliyor. Bebek püresi alışkanlığı çocuğa meyve yemeyi de sevdiriyor haliyle.

Fakat methederek bitiremediğimiz pürenin her başınız sıkıştığında , sürekli kullanımınız bebeğinize zarar verebiliyor. Uzmanlar, pürenin tıpkı bizim yediğimiz fast food ürünleri gibi kolay yenmesinden dolayı, bebeğinizin çiğneme alışkanlığını örselediğini düşünüyor.

Çünkü nasıl bacak kol hareketleri önemliyse, ya da şekilleri kavrayıp ayırt etmek önemliyse çiğneme alışkanlığı da bi kadar önemli. Bu çocuğunuz büyüyene kadar ki çene kaslarını etkiliyor ya da tam tad alabilme yeteneğini. Bu yüzden unutulmamalıdır ki püre yardımcı bir araç olmalıdır, ana öğünler değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.