Bebekler Göz Temasını Ne Zaman Kurar?

Bebeğini kucağına almış ebeveynlerin merak ettiği konulardan biri olan “bebeklerin göz teması kurma zamanı” konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz. Göz teması evrimsel süreçte gelişmiş bir harekettir. Düşmanla, dostla, yakın aile üyeleriyle ve daha bir çok kategorideki kişiyle göz teması kurarız. Bu göz temasları mimiklere göre ayrı anlamlar taşır.

Göz teması, göz temasını kurduğunuz kişiye ve göz temasını kurarken yaptığınız mimiklere ve hareketlere göre farklı şeylere işaret edebilir. Örneğin bebeğinizi emzirirken göz teması kurduğunuzda onunla aranızdaki içgüdüsel bağı kuvvetlendirmiş olursunuz. Bu sayede siz bebeğinize daha çok bağlanırsınız ve bebeğiniz de size daha çok bağlanır.

Bebeklerde göz teması kurmanın emziren anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirdiği ve bebeğin daha sorunsuz süt emdiği bilinen bir gerçektir. Bunun dışında bebeklerin göz temasını ne zaman kurduğu da önemli bir sorudur. Çünkü bazı bebeklerde anne ile göz teması kurma sorunu bulunmaktadır.

Göz teması kurma sorunu olan ve bu sorunu olmayan bebeği ayırabilmek için bebeklerin hangi zamanda göz teması kurup kurmayacağını bilmek önemlidir. Gelişiminde sorun bulunmayan bebeklerin 2 aylık oldukları zaman göz teması beklenen bir durumdur.

Fakat bazı bebeklerde bu birkaç ay daha uzayabilir. Bebekler genellikle anne ve babası ile daha çok göz teması kurarlar. Bu sebeple göz kontağı kurup kurmamasını test etmek için ebeveynlerin göz kontağı kurmayı denemesi daha mantıklı olacaktır. Bunun dışında 2 ayı çok uzun süreler geçen, göz kontağı kurmayan veya kuramayan bebeklerde bazı gelişim problemleri olduğu söylenebilir.

Bunun en iyi teşhisini tabii ki bebek doktorları bilebilmektedir. Eğer bebeğiniz 2 aylık olmasına rağmen göz teması kurmuyorsa biraz daha bekleyebilirsiniz. Fakat eğer tedbirli iseniz erkenden bir doktora kontrol ettirmekte fayda var. Erken teşhis ile bu tarz gelişim problemleri bertaraf edilebilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.