Bebeklerde Diş Çıkarma Nasıl Olur?

İlk defa bebek sahibi olan anneler, bebeklerinin ne zaman diş çıkaracağını veya diş çıkarmaya başlayacağını öğrenmek ister. Bu durum sadece ilk defa bebek sahibi olanlarda değil ikinci ve hatta üçüncü bebeğe sahip olanlarda da görülebilir.

Çünkü her ne kadar anne bu konularda tecrübeli ve işi bilen olsa da, başkalarına danışarak çocuğuna daha iyi bakabilir. Bebeklerde diş çıkarma sancılı bir süreçtir ve bebeğe büyük bir acı verir. Dişleri kaşındırır, çıkarken bebekte ateşin yükselmesine sebep olur, bağışıklık sistemi zayıflar.

Diş Çıkarma Nedir?

Yeme, içme, konuşma ve benzeri şekillerde insanın vazgeçilemez bir parçası olan dişler, bebeklik döneminde süt dişi olarak adlandırdığımız dişler olarak çıkmaya başlar. Bunun devamında ergenliğe girmeden önce bu dişler ve düşer ve yerlerine hayatımız boyunca bizimle olacak dişler kalır. Diş çıkarma hem bebeklik dönemini hem de ergenlikten önceki dönemi ilgilendiren bir konu olsa da biz bu yazıda bebeklik dönemindeki diş çıkarma evrelerini anlatacağız.

Acılı ve zor geçen bir dönem olarak bilinen diş çıkarma, anne ve babanın sakin davranması ve doğru teknikleri uygulaması ile kolay bir şeye dönüştürülebilir.

Diş Çıkarma Neden Zor Geçer?

Bebeğin damağında oluşan ve beyinden verilen sinyaller ile kendini göstermeye başlayan dişler yeme ve içme görevlerini üstlenirken konuşmamızı da kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte dişler vücuttaki en sert maddelerden biridir. Bu nedenden dolayıdır ki dişler damağı parçalar ve acıya sebep olur. Çıkmadan önce kendini “kaşınma” ve “kaşıma isteği” ile belli eder. Bebek dişlerinin kaşındığını söyleyemese de eşyaları ısırarak ve emerek bunu gösterebilir. Örneğin emziğini ısırması, ısırması için alınmış eşyaları kemirmesi gibi.

Bu Dönemde Görülen Belirtiler

Diş çıkarmadan önce her bebekte görülen yumuşak ve sert eşyaları ısırma dönemi gelir. Bu sayede çocuk damağını kaşıyabilmiş olur. Bunun dışında aşağıdaki belirtiler görülür:

✔️ Yüksek ateş

✔️ Dişlerde kaşınma isteği

✔️ Bebekte besini reddetme / İştahsızlık

✔️ Huysuzluk / Ağlama

✔️ Uyku eksikliği / Fazlalığı

Her belirti her çocukta görülecek diye bir kural olmasa da evrensel olarak bu belirtiler diş çıkarma evresinde görülür. Tabii ki bebeklerde iletişim yeteneği güçlü değildir ve bunun sonucunda başka bir hastalık bile olsa söyleyemezler. Bu belirtilerin çoğu başka hastalıklara da işaret edebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Evreleri

Ön Dişler

Bebeklerde ilk çıkmaya başlayan dişlerdir, genellikle bebekte alt damak için 6-10 aylık iken çıkar ve üst damak için 8-12 aylık iken çıkar. Devamında yan dişler gelir. Bu diş türü yiyecekleri kesmeye ve parçalamaya yardım eder.

Yan Dişler

Üst damaktaki yan dişler bebek 9-13 aylık olduğu zamanlarda çıkar ve alt damaktaki yan dişler bebek 10-16 aylık olduğu zaman çıkar. Aynı şekilde yiyecekleri kesmeye ve parçalamaya yardımcı olur.

Köpek Dişleri

Yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan bir başka diş türü olan köpek dişleri üst damakta 16-22 aylık bir zamanda çıkmaya başlarken, alt damakta ise 17-23 aylık bir zaman diliminde çıkmaya başlar.

Birinci Azı Dişleri

Azı dişleri yan diğer dişlere göre daha zor çıkar. Bu sebeple bebekte ağrı ve acı da daha çok görülebilir. Azı dişleri yemekleri parçalar ve sindirimini kolaylaştırır. Birinci azılar diğer azı dişlerinden önce çıkmaktadır ve üst damakta 13-19 aylık bir zamanda, alt damakta ve 14-18 aylık bir zamanda çıkmaktadır.

İkinci Azılar

Çıktıktan sonra bebeklerin rahatladığı ve bir süreliğine (7-11 yaş) rahatladığı dişlerdir. Bu diş türü üst damak için 25-33 aylık ve alt damak için 23-21 aylık bir dilimde çıkar.

Bebeklerde diş çıkarma evreleri

Bebeklerde Diş Çıkarma Nasıl Olur?” için bir yorum

  • Ağustos 9, 2018 tarihinde, saat 12:17 am
    Permalink

    sağolun çok yardımcı oldu…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.