Çocuğun Büyümesi ve Gelişmesi Nasıl Ölçülür?

İnsana yapılan en verimli yatırım araştırıldığında “0-18 yaş aralığında beyin gelişimine yapılan yatırım olduğu belirtilmiştir. 0-18 yaş aralığı çocukluk çağı olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde çocuklar her türlü gelişmeye açıktır. Her türlü gelişmeye açık olduğu için de ebeveynlerin olumsuz gelişimlere meyil vermemek için son derece dikkat etmesi gereken bir dönemdir.

Peki, çocuklarımız büyüme dönemindeyken nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle doktorumuzu sık ziyaret etmekten çok, daha rutin olarak ziyaret etmeliyiz. Böylece sağlığı ile ilgili hem daha net hem de daha doğru bilgiler edinebiliriz. Ayrıca çocuğumuz sağlıklıyken dahi kontrollerimizi aksatmamamız gerekir. Olabilecek hastalıklara karşı her zaman tedbirlerimizi almalıyız. Koruyucu sağlık hizmetlerinden mutlaka yararlanmalıyız.

Doğum sonrası büyüme ve gelişmeyi izlemek için 3 temel kriter kullanılmaktadır;

-Boy

-Kilo

-Baş Çevresi, ölçümü.

 Sağlık Bakanlığı, 0-6 yaş arası çocukların sağlıklı gelişimini sürdürmek için bizlere şu şekilde bir takvim sunuyor;

0-1 Yaş arası 9 kez,

1-6 Yaş arası 7 kez,

Olmak üzere toplamda 16 defa izlenmesini doğru buluyor.

Elbette ne kadar dikkat edersek edelim her çocuğun büyüme tarzı birbirinden farklıdır. Aynı yaşta ve aynı şartlarda büyüyen çocukların bazıları daha kilolu ya da daha kısa olabiliyor. İşte burada da anne ve babanın genetik özellikleri ortaya çıkmış oluyor. Böylece de çocuğumuz en özel insan olabiliyor…  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.