Çocuğun Gelişiminde Sporun Önemi

Çocukların büyüyüp gelişmesinde sporun oldukça fazla etkisi vardır. Çocukken yeterince spor yapmamış olmak ileriki yaşlarda spor yaparken daha büyük çaba sarf etmemizi gerektirir. Spor çocuklarda sadece fiziksel gelişimi sağlamakla kalmıyor zihinsel gelişime de katkıda bulunuyor.

Çocuk psikolojisi ve çocuğun sağlığı açısından sporun ayrı bir önemi ve değeri vardır. Yapılan araştırmalara göre spor yapan çocuklarda vücut kaslarının geliştiği ve vücudun esneklik kazandığı kanıtlanmıştır. Diğer bir yandan da çocuk psikolojisine de olumlu etkileri olduğu ispat edilmiştir. Çocuğun motor becerilerinin arttığı, özgüveninin arttığı ve toplu aktivitelerde cesaretinin arttığı gözlenmiştir. Spor yapan çocuklar kendine güvenen bireyler olmayı başarabiliyor.

Spor sadece eğlence amaçlı yapılan bir aktivite değildir. Çocuğun büyüme ve gelişimine oldukça katkısı olan bir aktivitedir. Spor ile birlikte çocuk rekabeti, takım olmayı ve birçok duyguyu tadabilir. Örneğin; spor yapan çocuklarda hayal gücü gelişimi daha fazla olur.

Aynı zamanda başarının hedef koyma ve azim ile geldiği çocuk tarafından anlaşılmış olur. Çocuğun sorumluluk alma ve liderlik özellikleri gelişim gösterir. Ekip ile çalıştığı için ileriki iş hayatında da geliştirdiği bu özelliği korur.

Spor yapmak aynı zamanda çocuğun psiko-motor sorunlarını aşmasına yardımcı olur. Stres ve anksiyeteden kendisini korur. Sonuç olarak spor bir çocuğun hem bedenen hem de ruhen gelişmesine yardımcı olur. Çocukta birçok duygunun doğru şekilde gelişmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.