Çocuklar ve Ergenler Kaç Saat Uyumalıdır?

İyi bir uyku her yaştaki birey için son derece önemli ve hayat kalitesini artıran büyük bir etkendir. Hele ki de konu çocuklar olduğunda daha da dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Peki, çocuklar, ergenlik çağındakiler ve bebekler bir günde ortalama kaç saat uyumalı?

Her yaşın uyku ihtiyacı farklı olduğu için her yaşın uyuması gereken sürede farklıdır. Elbette bu durum çocuğun sağlık durumuna da bağlıdır.

Yeni doğan kaç saat uyumalı (0-3 ay) : Yeni doğan bir bebek için her gün ortalama 14-17 saat uyuması yeterli olacaktır. Ayrıca 19 saatten fazla uyumaması tavsiye edilmektedir. Eğer bebeğiniz 19 saatten fazla uyuyorsa doktorunuzla görüşmeniz en doğru karar olacaktır.

Devam edecek olursak;

Bebekler kaç saat uyumalı (4-11 ay) : Ortalama 11-14 saat. Bebekler ise asla 18 saatten fazla uyumamalıdır.

Yürümeye yeni başlayan çocuklar kaç saat uyumalı (1-2 yaş) : 11-14 saat.

Okul öncesi dönem (3-5 yaş) : 10-13 saat. 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise sağlık açısından uygun bulunmuyor.

Okul dönemi (3-5 yaş) : Aslında çocukların uyku açısından en önemli dikkatli davranmamız gereken bir dönemdir zira bu dönemde çocuğumuz okulla tanışmış olacak ve şartlara göre erken kalkmak zorunda kalacaktır.Bu yüzden de ebeveynlere büyük görev düşmektedir.Çocuklarımıza program ayarlayıp o programa göre uyumalarını ve sonucunda uykusunu almasını sağlamamız gerekmektedir.Bu durum çocuğumuzun eğitim hayatını da olumlu yönde etkileyecektir.

Ergenlik dönemi (14-17 yaş) : 8-10 saat.7 saatten az ve 11 saatten fazla uyumamasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Özellikle okul dönemlerinde uyku düzenine dikkat etmemiz gerekiyor.Aksi takdirde çocuğumuzun hem gelişimini hem  de eğitim hayatını kötü yönde etkilemiş oluruz.Erken yaşlarda uyku alışkanlığı kazandırarak çocuğumuza ileri yaşlarda da büyük bir iyilik yapmış olacağımızı asla unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.