Çocuklarda Epilepsi

Çocuklarda Epilepsi Beyindeki hücreler normal şekilde ateşlendiğinde uyumlu bir senfoniye benziyor. Ancak birisi epilepsi olduğunda, beyin, kontrol edilemeyen, spontan bir aktivite yaşar. Epilepsi, dünyada yaklaşık 10.5 milyon çocuğu etkiliyor ve bozukluğun türleri ve şiddeti önemli derecede değişebilir. Nöbetler kontrolsüz, spontan aktiviteden kaynaklanır ve birçok insan için zayıflatıcı bir koşul olabilir. Spontan Nöbetler Epilepsi tekrarlayan nöbetlerle nöbetlerle ortaya çıkar. Nöbetler bir çocuğun hayatına birçok bakımdan müdahale edebilir.

Bazı epilepsiler bir çocuğun okulda dikkatini çekme kabiliyetine müdahale edebilir veya öğrenme ve hafızada yer alan beyin yapılarını içerebilir ve bu bölümler çok iyi çalışmayabilir. Bir çocuğun bir caddeden geçmesi ve aniden çevreyle etkileşimde bulunma yeteneğini kaybetmesi veya yere düşmesi tehlikeli olabilir. Nedenler ve Prognoz Birkaç farklı nedenden dolayı olabilecek çeşitli epilepsi türleri vardır. Örneğin, doğumda beynin oksijen eksikliği veya ciddi beyin enfeksiyonu gibi bazen travmaya bağlı beyin hasarı epilepsiye neden olabilir.

Çocuk epilepsisinin diğer bir nedeni muhtemelen annenin toksinlere maruz kalması, travma veya altta yatan bir genetik duruma bağlı olarak anormal gelişmesidir. Ancak, bazen çocuklarda nöbetlerin nedeni bilinmemektedir. Pediyatrik epilepsi nedeni bulunmadığından tek bir prognoz yoktur. Bilişsel Sonuçlar Epilepsili çocukların yaklaşık yüzde 20’si zihinsel engellidir. Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktiflik, otizm, anksiyete depresyon anları gibi davranışa yönelik ve psikiyatrik sorunlar görülebilir. Bazı mevcut araştırmalar, nöbetlerin kendileri, bazen epilepsili çocuklarda görülen bilişsel açıklara katkıda bulunup bulunmadığına odaklanmaktadır. Tedavi Seçenekleri Epilepsili çocukların çoğunluğu nöbetlerini anti-epileptik ilaçlarla kontrol edebilir ve bu ilaçlar beyin hücrelerini ateş etme olasılığını azaltmak için etkilerler. Eğer nöbetler uyuşturucuya cevap vermezse, nöbetlerin ortaya çıktığı beynin küçük bir bölümünü çıkarmak için cerrahi olarak düşünülebilir.

İlaçlara dirençli epilepsi için bir başka seçenek vagus sinir stimülasyonudur. Vagus siniri, kalp atış hızı gibi gönüllü kontrolü altında olmayan vücut işlevlerini kontrol eder. Vagus sinir stimülasyonunda, kalp pili gibi bir cihaz, sol kolandaki kemiğin hemen altına, vagus sinirine düzenli, hafif elektrik akımı veren ve beyini uyaran bir tel ile implante edilir. Bu uyarının nöbetlere yol açan düzensiz beyin aktivitesini sakinleştirmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu tedavinin nöbet sıklığını çocukların en az dörtte bir oranında azalttığı gösterildi. Son olarak, anti-epilepsi ilaçlarına cevap vermeyen ve iyi ameliyat adayı olmayan çocuklar için özel bir diyet düşünülebilir. Ketogenik diyet, oruç tutan bir durumu taklit eden ve vücudu karbonhidratlardan ziyade bir enerji kaynağı olarak yağ kullanmaya zorlayan yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyettir. Bilim adamları nasıl çalıştığını anlamasa da ketojenik diyet epileptik nöbetleri kontrol etmek için neredeyse 100 yıldır kullanılmaktadır.

Çocuklarda Epilepsi” için bir yorum

  • Temmuz 25, 2018 tarihinde, saat 5:00 pm
    Permalink

    Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.