Çocuklarda Kilo ve Obezite Sorunu

Obezite; yağ miktarının vücut kütle oranına göre fazla miktarda olması durumudur. Yağ dokusunun vücutta fazlaca bulunmasıdır. Çocukluk döneminde olan obezite sorunu gerçekten önemli bir sorundur. Yetişkinlik çağında obez olan kişilerin 3’te 1’i çocukluk çağında da obezite geçirmiştir.

Obezitenin nedeni hormonal bozukluklar olabilir. Ancak obezitenin genel nedeni aşırı yemek tüketimidir. Bu obezite türüne ‘basit obezite’ denir. Eğer bir hastalık nedeniyle çocukta obezite gözleniyorsa bu obezite türüne ‘patolojik obezite’ denir.

Ailevi Sebepler: Eğer çocuğun anne ve babası da şişmansa çocukta da obezite olma riski daha fazla artar. Anne ve babanın ikisinde de şişmanlık görülüyorsa çocukta obezite görülme oranı %80’dir. Ancak tek bir ebeveynde görülüyorsa bu oran %40’lara kadar düşer.

Çevresel Faktör: Büyük şehirlerde yaşayan çocukların fiziksel aktivitelerde bulunması daha zor bir durumdur. Ayrıca büyük şehirlerde fast food tüketiminin çok daha fazla olması da önemli bir sorundur. Bu iki bileşen birleştiğinde obeziteyle karşılaşmamak imkânsız hale geliyor.

Beslenme Şekli: Beslenme şekli ve alınan besinlerin kalitesi önemli bir detaydır. Az öğün kilo alma riskini her zaman daha fazla arttırır. Ayrıca az öğün ve karbonhidrat içerikli besin tüketiminin fazla olması çocuklarda obezite riskini arttırır.

Hormonal Sebepler: Böbrek üstü bezi gibi bazı hormonal rahatsızlıklar obezitenin nedeni olabiliyor. Obezite problemi olan her çocuğun mutlaka bir uzman doktor tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.