Çocuklarda Kızamık Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Kızamık tıp dilinde (Measles) olarak geçer. Genellikle kış mevsiminin son aylarında ve ilkbahar dönemlerinde görülen bir hastalıktır. Daha çok çocuk hastalığı olarak bilinse de önlem alınmadığı durumlarda yetişkinlerde de görünebilir.

Nasıl Bulaşır?

Çocukluk yaşlarda kızamık hastalığı geçirmemiş veya kızamık aşısı ile korunmamış birisi için kızamık hastalığı ile karşılaştığı durumda son derece bulaşıcı olacaktır. Son derece bulaşıcı bir hastalık olarak bilinen kızamık hastalığına “Kızamık Virüsü”neden olur. Genel olarak konuşma, hapşırma ve öksürme ile havaya atılan damlacıklarla virüs etrafa yayılmış olur. Kısaca virüsün yayılmasında en önemli etken yine insandır.

 Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Bu virüs insanlarda öncelikle ağız ve burun boşluğuna yerleşir. Kızamık hastalığının en önemli belirtisi vücut da döküntüdür. İlk aşamada ise gözlerde kızarma ve sulanma, öksürük, burun akıntısı ve yanak içlerinde beyaz yara şeklinde noktacıklar olarak görülür. Bu belirtileri gördüğünüzde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna mümkünse uzman bir doktora başvurmalısınız.

Peki, Kızamıktan Nasıl Korunuruz?

Elbette bu hastalığında bir korunma yöntemi var fakat sadece bir yol.Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu “AŞI” dır. Hali hazırda sağlık bakanlığınca bebeklere 12. ayda ve ilköğretim 1. sınıfta olmak üzere Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK) aşısı 2 doz olarak uygulanır.2 doz uygulanmasının sonucunda kızamık hastalığına yakalanmanın önüne çok büyük derecede geçilmiş olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.