Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Çocuğun özgüveninin gelişmesi için çocuğun sevme, öğrenme ve üretme yeteneğinin güçlenmesi gerekir. Özgüven gelişimi çocuğun gelecekteki kişiliğine oldukça fazla etki eder. Yüksek bir özgüvene sahip olmak çocuğa sevgi ve yetenekli olması konusunda yardımcı olur.

Çocuğun kendi içerisinde yeteneklerini ve aldığı sevgiyi hissetmesi onun geleceğini etkileyecektir. Çocuklarda özgüven nasıl geliştirilir? Bu sorunun cevabını maddeler halinde açıklayalım.

1.Koşulsuz sevgi göstermek

Çocuğunuz hangi davranışta bulunursa bulunsun ona karşı sevginizi azaltıp onu cezalandırmayın. Onu her koşulda kabul ettiğinizi bilmesini sağlayın. Ev ve aile ortamı onun için tehlikelerle dolu dış dünyadan her akşam geri döndüğü sıcak bir yuva olmalıdır.

2.Sinirlenme Sebebinizde Onun Da Payı Olduğunu Belirtmek

Bunu yaptığınızda çocuğunuza otomatik olarak ona değil de yaptığı davranışlara sinirlendiğinizi hissettirmiş olacaksınız.

3.İsteklerinizi açıkça belirtin

Çocuğunuza istekleriniz konusunda net olun. İsteklerinizi bu şekilde belirtmeniz onun kolay bir şekilde sizi anlamasını sağlar.

4.Çocuğunuzu Dinlemeyi Öğrenin

Çocukların duygu ve düşüncelerine saygı duyarak dinlemeye özen gösterin. Çocuklar derdini size anlatmaya başladığında onu dinlediğinizi aynı zamanda ona da hissettirin. Bu durumda çocuk dinlenilmeye değer olduğunu hissedecektir.

5.Çocuğun dediklerini ve duygularını ciddiye almak

Çocukların olumsuz duygularını yenebilmeleri için onların yanında olun ve hislerini paylaşın.

6.Çocuğun var olduğunu kabul edin

Çocuklara kötü duygularınızı yansıtmayın ve onların var olduğunu kabul edin. Yaşıyor olan çocuğun varlığı kabul edilmeli ve biricik olduğu ona hissettirilmelidir.

7.Çoçukla yalnız başına vakit geçirmek

Ebeveynler için zaman kısıtlı olabilir. Ancak çocuk ile özel olarak vakit geçirmek her ebeveynin görevidir. Özellikle yeni kardeş sahibi olan ilk çocuk ile özel vakit geçirmek oldukça önemlidir.

8.Çocuklara bir şeyleri kendileri yapabilmeleri için zaman vermek

Anne ve babalar genel olarak çocukların yapamayacakları düşündükleri işleri kendileri yapmaya çalışır. Böyle bir durum çocuğun kendisine olan güvenini azaltır. Bunun yerine çocuğa komutlar vererek onun başarmasını sağlamak daha doğru olacaktır.

9.Çocuğun özeline saygı duymak

Özellikle çocuğun eşyalarını atarken ya da birine verirken çocuklara danışmak önemlidir. Bu nedenle çocuğun özel eşyalarına saygı duymak önemlidir.

10.Düşüncelerine saygı duymak

Çocuğunuza bir konu hakkında fikir sormanın onun düşüncelerine saygı duyduğunuzu anlamasını sağlayacaktır. Bu da kendisine olan özsaygısını arttırmasına neden olacaktır.

11.Çocuğun yeteneklerine saygı duymak

Çocuğa yetenekli olduğu konularda ona yetenekli olduğunu söylemek onun bu yanını fark etmesine yardımcı olur.

12.Çocuğun tercihlerini önemseyip saygı duymak

Çocukların kendilerine olan özgüvenlerini arttırmanın bir yolu da onların duygu, düşünce ve tercihlerine saygı duymaktır.

13.Sevgiyi aynı zamanda fiziksel olarak da ifade etmek

Ebeveynlerin çocuklara sarılması ve onların başlarını okşaması gibi durumlar çocuğun kendisine olan özsaygısını arttırır. Bu durumda çocuk hem sevgiyi hisseder hem de özgüveni artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.