Emziren Anne Acı Yerse Ne Olur?

Emziren Anne bilindiği üzere çocuğunu sütü ile beslemekte olan anneye denmektedir. Bu sebeple emziren annelerin yedikleri ve içtikleri besinler oldukça önemlidir. Süte geçen besinler direkt olarak çocuğa gider ve bu sebeple çocuk her yenilen içilen şeyden etkilenebilir. Anneler internet üzerinden hangi besinlerin süte geçebildiğini ve çocuğu etkileyebileceğini araştırmaktadır. Fakat bilindiği üzere internet üzerinde oldukça fazla bilgi vardır ve bu bilgi kirliliği denen bir soruna sebep olmaktadır. Bu sorun yüzünden insanlar aradığı bilgiye düzgünce ulaşamamaktadır ve bu da başka sorunlara yol açabilmektedir.

Eğer siz de emziren bir anneyseniz ve acı yiyebilip yiyemediğiniz merak ediyorsanız, ya da acı yediyseniz ve ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Burada bu soruların cevaplarını açık bir şekilde vereceğiz ve detaylıca anlatımlar yapacağız. Eğer acı yediyseniz artık çok geç fakat çok yemediyseniz bir problem olacağını düşünmüyoruz.

Annelerin acı yemesi ve acı yiyecekler tüketilmesi hem sağlık bakanlığı hem de uzman doktorlar tarafından önerilmemektedir. Sağlık Bakanlığı’nın dağıttığı bildirilere göre acı ve baharatlı yiyeceklerin bebekte birtakım sorunlara yol açabildiği görülmüştür. Bu sorunlardan bazıları bebeğin sütün tadını sevmemesi, doğal olarak emmeyi reddetmesi olarak görülmüştür. Fakat bebek emmeyi reddetmediği ve içmesi durumunda bebekte gaz, ağlama nöbetleri, sindirim sistemi sorunları, dışkılama problemleri, bebekte acıdan kaynaklı acı görülebilmektedir.

Görüldüğü üzere halen emziren anneler acı ve acıya benzer hiçbir yiyecek tüketmemelidir. Çocuklarını yukarıdaki tehlikelerden korumak isteyen annelere sağlık bakanlığı tarafından gerekli uyarı resmi olarak yapılmıştır. Emzirme ile ilgili dağıtılan bildiride ayrıca, soğan, baharat, baklagiller, karnabahar ve hazır alınan meyve sularının tüketilmemesi gerektiği önerilmiştir. Bize göre bu öneriler gayet yerindedir. Sebeplerini aşağıdaki bölümde görebilirsiniz.

Bu öneriler gayet yerindedir çünkü yetişkin insanlarda bile oldukça sorunlara yol açabilen, soğan, baklagiller, acı baharatlar, acı yiyecekler ve hazır meyve suları, henüz gelişmemiş bebeklerde daha büyük sorunlara yol açabilir. Sindirim sistemi bozukluğu, bağırsak problemleri ve buna benzer problemlerin yaşanmaması için en iyisi emziren annelerin acıya yakın ve gaz yapıcı yiyecekler yememesidir. Her ne kadar lezzetli olursa olsun annelik ağır basmalı ve insanın kendini durdurması gereklidir.

Özellikle bazı anneler kendini durduramayıp bunları yemekte ve daha sonra bebeğimde gaz oluyor, bebeğim sütü reddediyor, bebeğim kustu gibi konularda araştırmaktadır. Bunların kaynağı ise acı ve gaz yapan yiyecekler tüketilmesidir. Durdurulmasının yolu ise tam tersini yapmak yani bunları tüketmeyi kesmektir. Eğer çoktan acı yediyseniz sütünüzün acılığı geçene kadar sütü bebeğe vermemenizi sonradan vermenizi öneriyoruz. Anne sütü gibi önemli bir gıdayı acı yiyecekler ile zehir haline getirmemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.