Emziren Anne Asitli İçecek İçebilir Mi?

Emziren bir anne iseniz veya yakın bir zamanda emziren anne unvanına sahip olacaksanız yemeniz ve yememeniz gereken bazı yiyecekleri ve içmeniz veya içmemeniz gereken bazı içecekleri öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun birkaç sebebi olmasına rağmen öncelikli sebebi yediğiniz besinlerin süt yolu bebeğinize geçmesidir. Birkaç sebebi olduğunu söylediğimize göre o sebepleri sıralayalım.

 1. Doğum sonrası vücudun kendini toplamasına yardımcı olmak.
 2. Bebeğe giden besinlerin kaliteli olduğundan emin olmak.

En başlıca nedenleri sıraladık. Bunlardan birinci olanı yani vücuda yardımcı olmak amaçlı olan beslenme önerileri diyet ve toksin atıcı önerileri kapsar. İkinci olanı ise bebeğin gelişimi ve sağlığı için gerekli besin önerileridir. Bazı kişiler kendini o kadar önemsemese bile tüm anneler bebeklerini oldukça önemsemektedir. Bu yüzden ikinci önerilere daha çok uyacaklarını tahmin ediyoruz.

Emziren Anne ve Asitli İçecek Tüketimi

Halk arasında asitli içecek olarak adlandırılan gazlı içecekler şeker oranına ve içerdiği maddelere göre zararlı veya zararsız olarak ayrılabilmektedir. İçerisinde karbondioksit gazı basılmış bu içecekler genellikle şekerli olmaktadır ve yetişkin bireylere bile uzun vadede zarar verebilmektedir.

Fakat şekersiz olan gazlı içecekler yani tonik, sade soda, maden suları zararsız olarak tanımlanmaktadır. Şekerli olan gazlı içeceklerin kararında ve az miktarda tüketilmesinde sakınca olmamasına rağmen bebek sağlığı ve gelişimi için önerilmemektedir. Bunun sebeplerini aşağıda oldukça detaylı bir şekilde açıkladık.

1- Doğum Sonrası Vücuda Yardımcı Olmak

Aslına bakarsanız doğum sonrası vücuda yardımcı olmak da pek çok alt başlığa ayrılabilir. Fakat biz şimdilik tekrar başlıca önerileri ve tavsiyeleri listeleyeceğiz. Vücuda yardımcı olmak için detoks, diyet, bazı kürler kullanılabilmektedir. Kendi sağlığınız ve vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız bebeğinize bakmanız da o kadar kolaylaşacaktır. Hem yaşlılığınıza yatırım yapmış olacaksınız hem de bebeğinize. Doğum sonrası vücuda yardımcı olma tavsiyeleri şöyle ayrılabilir.

 1. Diyet ve beslenme önerilerine uymak.
 2. Bazı detoks ve kürleri uygulamak.
 3. Egzersiz ve spora gereken önemi vermek.
 4. Gerekli vitamin ve mineralleri almak.

4 adet başlıca tavsiyeler yukarıda verildiği gibi olup daha da çoğaltılabilir. Birinci tavsiye yani diyet ve beslenme önerilerine uymak oldukça dikkat edilmesi gereken bir bölümdür. Diyeti abartırsanız hem size hem de bebeğe giden süte zararı olacaktır.

O yüzden yeterli, kaliteli ve doğal besinler tüketmeniz önerilmektedir. Bazı detoks ve kürleri uygulamak da aynı şekilde düşünülebilir. Fakat bazı detoks türlerinde süt arttırıcı etkenler bulunabiliyor. Bu sebeple doğru seçim yapmak oldukça önem taşıyor.

Egzersiz ve spora gereken önemi vermek ise en önemlisi. Spor stresi azaltır ve vücudunuzun toplanmasına yardım eder. Dördüncü ve sonuncusu olan gerekli vitamin ve mineralleri almak yine çok önemli bir maddedir. Vücudumuz mineral ve vitaminler ile çalıştığı için eksik olan maddeler sorun çıkarabilmektedir. Emzirme dönemine uygun vitamin hapları ile bu sorunu aşabilirsiniz.

2- Süte Karışacak Besinlerin Kalitesi

Haberiniz var mı bilmiyoruz fakat doktorlar tarafından senelerdir hakkında konuşulan bir konu olan anne sütü araştırmalara göre bebeğin her türlü gelişimini etkilemektedir. Sağlığını, gelecekteki boyunu kilosunu, gelişimini, beyin gelişimini, kemik gelişimini ve tüm bunları etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple bu konuda da çok detay olmasına karşın başlıca dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıraladık.

 1. Doğal, organik ve GDO içermeyen besinler tüketilmeli.
 2. Doktor tavsiyesi dışında hiçbir ilaç ve türevleri kullanılmamalı.
 3. Dengeli beslenmenin önemi bilinmeli.
 4. Protein, yağ, karbonhidrat dengeli bir biçimde tüketilmeli.
 5. Diyet ve detoks abartılmamalı.
 6. Gerekli vitamin ve minerallerin alınması.

Eğer bebeğinizin şimdiki sağlığına, gelişimine ve gelecekteki sağlığına ve gelişimine önem veriyorsanız yukarıdaki konuları ve benzer konuları önemsemeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Birinci bahsedilen konu doğal ve organik ürünlerin tüketimi içlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kimyasala maruz kalmış yiyecek ve içecekler bebeğe oldukça zarar verecektir.

Aynı şekilde GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) da aynı etkiyi gösterebilir. GDO hakkında pek çok zarar verici olduğuna dair bilimsel kanıt var. Emin olunmamasına rağmen size yine de emzirme döneminde GDO besinleri tüketmeyin. İkinci konu yani ilaç ve türevleri ise muhtemelen tüm annelerin bildiği bir konudur. Uyarı amaçlı burada durmasını istedik.

İlaçlar henüz bağışıklık sistemi, beyin gelişimi ve kemik gelişimi tamamlanmamış bebekte süte geçerek olumsuz etkilere sebep olabilir. Doktor tavsiye etse bile birden çok doktordan teyit etmeden ilaç ve türevlerini tüketmenizi önermiyoruz. Üçüncü konumuz dengeli beslenme ise normal insanların zaten dikkat etmesi gereken bir konu fakat özellikle emziren anneler buna daha çok önem vermeli.

Sütün içeriğini yediğiniz besinler oluşturduğu için her besin türünden azar azar ve sık sık yenilmesi gerekmektedir. Bu sayede sütünüz de artacaktır kalitesi de. Dördüncü konu ise protein, yağ, karbonhidratın dengeli bir şekilde tüketilmesi gerektiğidir. Dengeli beslenmeye benzese de biraz daha detay içerir. Beşinci konu ise yukarıda belirttiğimiz gibi detoks ve diyet türü şeylerin çok abartılmaması gerektiğidir.

Altınca ve son konu oldukça önemli bir yere sahiptir. Vitaminler vücudun sistemlerinin düzgünce çalışmasını sağlayan maddelerdir. Bu sebeple normal insanlarda bile vitamin eksikliğinin birçok soruna yol açtığı düşünülürse bebeklerde daha büyük sorunlara yol açabilir. Emzirme dönemine uygun vitamin takviyeleri veya mineral takviyeleri ile bu sorunu aşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.