Emziren Anne Ayran İçebilir Mi?

Ayran Anadolu’nun pek çok lezzetlerinden sadece birisi olmakla birlikte hazırlanışı da oldukça kolaydır. Yoğurt, su ve tuzun belli oranlarda karıştırılması ile oluşturulan bu içecek pek çoğu için yemeğin yanında vazgeçilmezdir.

Özellikle yaklaşan yaz günlerinde serinlemek için asitli, şekerli ve bol kalorili içecekler yerine oldukça iyi bir alternatiftir. Fakat bunların yanında eğer emziren bir anne iseniz yeme ve içmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yaklaşan sıcak günlerde az kalorili, sağlıklı ve serinletici içecek arayan emziren anneler asitli içecekleri bebeğe zararlı olur düşüncesi ile içemiyor. Fakat bunu bir yerden telafi etmek bu sıcak günlerde zorunlu hale geldi. Bu gibi durumlarda ayran imdada yetişiyor.

Ayran yapıldığı yoğurdun kalitesi ile doğru orantılı şekilde lezzetli hale geliyor. Tuz ile vücudun sinir sistemine yardımcı oluyor ve tuz ihtiyacını karşılıyor. İçerdiği bol su sayesinde ter ile atılan suyu vücuda tekrar almış oluyor. Yoğurt sayesinde ise kalsiyum ve minerallerin geri kazanımı sağlanıyor.

Fakat tüm bu yararların yanında emziren anneler tarafından sorulan birkaç soru mevcut. “Emziren anneler ayran içebilir mi?”, “Ayran süte geçer mi?” türünden sorular soran emziren annelerin sorularını cevaplayacağız.

Ayran diğer besinler gibi süte geçen bir yapıya sahiptir. Fakat yine de ayran oldukça yararlı ve faydalı bir içecek olmasının yanında bebekte gaz yapar düşüncesi ile özgürce tüketilmemektedir. Süt ve peynir için geçerli olan gaz yapma meselesi ayran için geçerli değildir.

Ayran yoğurttan, sudan ve tuzdan yapılır. Bu maddelerden ne yoğurt gaz yapar ne tuz gaz yapar ne de su gaz yapar. Bu sebeple sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı bir içecek olarak ayran oldukça iyi bir seçimdir.

Yoğurt, su ve tuzun belli oranlarda karıştırılması ile yapılan bu içecek sütü arttırıcı etkiye de sahiptir. İçerdiği vitaminler, kalsiyum ve diğer mineraller sayesinde bebeğin kemik gelişimine de olumlu etki yapacaktır.

Fakat diğer besinlerde de olduğu gibi yararlı olmasına karşın tüketim miktarı abartılmamalıdır. Fazla tüketimde diğer besinlere yer kalmayabilir ve bu sütün kalitesini doğrudan etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.