Emziren Anne Balık Yiyebilir Mi?

Balık en sağlıklı ve dengeli yiyeceklerden birisidir. Bunun sebebi içerdiği protein, yağ ve karbonhidrat oranının insan vücuduna yarar sağlayacak şekilde dengede olmasıdır. Zaten beslenmede de önemli olan her zaman dengedir. Sporcular ve vücut geliştirme yapan insanlar da protein, yağ, karbonhidratı farklı oranlarda kullanıp kilo almaya ya da kas geliştirmeye çalışırlar. Balıkta bu oran vücudun yapım işlemlerini tetikleyen bir şekilde oluşmuştur. Yani ne kadar yüksek miktarda balık yerseniz yiyin yağ olarak kilo almanız biraz zordur. Daha çok vücudun kaslarına ve yapım işlemlerine giden proteini tüketmiş olursunuz.

Karbonhidrat, protein ve yağ dengesinin dışında balık oldukça iyi bir Omega-3 kaynağıdır. Bu zaten ana akım medya ve basın organları sağ olsun neredeyse herkes tarafından bilinen bir gerçek haline geldi. Omega-3 beyin sağlığı ve gelişimi için bilimsel olarak kanıtlanmış faydalara sahiptir. Fakat bu yazının başlığında yazdığı gibi söyleyelim. Emziren anneler balık tüketebilir mi? Tabii ki de tüketebilirler. Çünkü balık birçok mineral, vitamine ve yüksek miktarda proteine sahip bir besindir. Bu içerdiği maddeler süte geçerek bebeğin beyin sağlığını, gelişimini ve vücut gelişimini oldukça olumlu etkileyebilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı emziren annelerin balık tüketmesi uygundur, hatta doktorlar tarafından önerilmektedir. Fakat balık tüketiminin kararında yapılması gerekmesi de yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü balıkların bazıları hatta çoğu cıva denen elementi içermektedir. Bazıları bunu az ve vücudun işleyebileceği şekilde içerse de bazı türleri aşırı cıva içerebilmektedir ve bu süte geçebilecek türdendir. Bu sebeple bazı balık türleri tüketilmemeli ve diğerleri de sık sık tüketilmemelidir. Bebek sağlığı için arada bir yenilmesi yeterli olacaktır. Cıva içeriği yüksek olan balık türleri sırasıyla kılıç balığı, köpekbalığı, ton balığı olarak sayılabilir. Fark ettiyseniz bu balık türleri oldukça büyüktür ve kütlesi diğer balıklara göre daha fazladır.

Büyük balık türlerinin fazla cıva içermesinin sebebi ise şöyledir. Bir balık ne kadar büyükse o kadar çok besin tüketir ve uzun yaşar. Bu sebeple vücudunda o kadar fazla cıva biriktirir. Fazla ton balığı, köpekbalığı veya kılıç balığı tüketiminde ise o cıva bizim vücudumuza giriş yapmış olur. Bu sebeple büyük balıklar sık sık tüketilmemelidir. En güvenli ve cıva içermediğinden emin olunan balıklar ise hamsi, istavrit, çupra ve benzerleri olarak sayılabilir. Bu tür balıklar bebeğinize hiçbir zarar vermeyecektir aksine sağlığını olumlu etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.