Emziren Anne Beslenmesi

Emziren anne deyince aklımıza ilk başlarda iyi beslenmesi gereken kadınlar gelmektedir. Çünkü kendisinden başka bir canlıyı daha beslemesi gerekmektedir ve bunu sütü ile gerçekleştirmektedir. Hem sütü oluşturacak kadar besin tüketmesi hem de kendisine yetecek kadar besin tüketmesi oldukça önemlidir. Örneğin, gerekli besin tüketilmediği zaman anne sağlıktan düşebilir veya süt az gelebilir. Süt az gelmediği taktirde sütün kalitesi düşebilir. Tüm bunlar bebeğin sağlığını yüksek derecede etkilemekte olan unsurlardan bir kaçıdır. Aldığımız soruları yani, “Emziren Anne Nasıl Beslenmelidir?”, “Emziren Anne Beslenmesi Nasıldır” ve “Sütü arttırmak için nasıl beslenilmelidir?” tarzı soruları bu yazıda en ince detayına kadar cevaplamaya ve açıklamaya çalışacağız. Özellikle sütü arttırmayı hedefleyen anneler için nasıl beslenmeleri gerektiğini anlatmayı düşünüyoruz.

Çok Protein Tüketin

Protein vücudun gelişmesi ve büyümesi için zorunlu olan besin maddelerinden birisidir. Kasların oluşumu ve gelişimi, vücudun büyümesi ve beyine kadar etkileyen proteinin az tüketilmesinde güçsüzlük, zayıflık ve zeka geriliği görülebilmektedir. Bu yüzden bebeğin en çok beslenmesi gereken zamanda yani emzirme döneminde protein ne kadar tüketilir ise bebeğe de o kadar protein gitmektedir. Yani gerekli proteini alamayan bebekler büyüdüklerinde birtakım sorunlar çekebilmektedir. Örneğin zeka sorunları veya büyüme sorunları gibi. Bu sebeple tüm annelere emzirme döneminde iken sağlıklı ve yeterli beslenmelerini öneriyoruz ve tavsiye ediyoruz. Proteinin ne işe yaradığına dair bir yazı vereceğiz.

Protein Ne İşe Yarar?

Proteinler amino asitlerden oluşan maddelerdir. Her proteinde aynı aminoasitler bulunmaması ile birlikte her aminoasitte her proteinde bulunmamaktadır. Mesela et ürünlerindeki proteinlerde kaliteli ve nadir bulunan aminoasitler bulunmasına rağmen makarna proteinlerinde o kadar da kaliteli olmayan aminoasitler bulunabilir. Bu sebeple önemli olan proteinin miktarı değildir, önemli olan aminoasit ve protein kalitesidir. Tavuk, et ve balık son derece kaliteli aminoasit kaynaklarıdır. Bununla birlikte yeşil mercimek de son derece kaliteli bir protein deposudur. Bu tür protein içeren besinleri yiyerek sütünüzü arttırabilir ve kalitesini çoğaltabilirsiniz. Aşağı bölümde hangi besinlerde proteinler bol bulunur listeledik.

Protein Bakımından Bol Yiyecekler

Tavuk Eti

100 gram tavuk etinde 30 gram kadar protein bulunmaktadır. Bunun dışında hayvansal bir gıda olduğu için kaliteli sayılabilecek bir protein türüdür.

Balık Türleri

Ortalama bir istatistiğe göre 100 gram balık etinde 26 gram kadar bir protein bulundurmaktadır. Hayvansal gıda olduğu için son derece kaliteli bir kaynaktır. Sadece protein olduğu için değil içerisinde Omega-3 yağları da içerdiği için son derece faydalıdır.

Kuruyemiş Türleri

Kuruyemişlerin çoğunda istatistiğe göre 100 gramında 33 gram protein bulunur. Her ne kadar diğer besinlerden çok gibi görünse bile proteinler bitkisel kaynaklıdır ve o kadar kaliteli sayılamazlar. Bununla birlikte yenilen proteinden daha çok yağ alındığı için zararı da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.