Emziren Anne Diyeti

Normal Diyet ile Farkı 

Hamilelikten sonra yağ yakmaya ve kilo vermeye karar veren kadınlar “emziren anne diyeti” yapmaya karar vermektedirler. Bunun en büyük sebebi ise yukarıda yazıldığı gibi hamilelikten alınan kiloların verilmek istenmesidir. Yalnız normal diyet ve emziren anne diyeti arasında ufak bir fark bulunmaktadır. Emziren anneler çocuklarını da besledikleri için normal diyetlerinin üstüne çocuklarının aldığı besini de katıp öyle yemek yemelidirler. Örneğin bir anne 2000 kalori günlük ihtiyaca sahipse her gün 1800 kalori yiyerek kilo vermek istiyorsa bu miktarı arttırmalıdır. Çünkü günlük ihtiyacına ek olarak bebek de girmektedir.

Alınan Besinler Konusunda Dikkatli Olunmalı

Kilo vermek veya yağ yakmak amacıyla az yemek yenmesi durumunda sütte eksiklikler veya besin kayıpları yaşanabilmektedir. Bu sebeple anneler diyet işini abartmadan ve yalnızca sağlıklı gıdaları tüketerek yapmalıdırlar. Et, tavuk ve balık ürünlerini daha çok yemeli protein ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar. Eğer vücut kendi ihtiyacını karşılayamaz ise bebeğe süt kalmayacaktır veya kalan süt oldukça kalitesiz olacaktır. Bebeğinizin en iyi gelişimi için her türlü yemekten azar azar ve sık sık yenmesi önerilmektedir. Bu hem sütünüzü arttıracak hem de sütünüzün kalitesini oldukça arttıracaktır.

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalı

Yukarıda emziren annelerin diyet yapması durumunda süt ile ilgili az gelme veya kalitesiz olma sorunlarının olabileceğini yazdık. Buradan çıkarılabilecek şey o zaman emziren anneler diyet yapmasın mıdır? Tabi ki de hayır. Emziren anneler de kilo vermek veya yağ yakmak için diyet yapmalıdır fakat diyetin türü değişiklik göstermektedir. Örneğin kalori hesabı yapmak yerine yalnızca faydalı ve sağlıklı besinler tüketilmesi, besinlerin kızartma veya haşlama olarak farklılık göstermesi gibi. Mesela emziren bir anne eğer bir yemeğin haşlama alternatifi varsa tadı kötü olsa bile haşlama olarak yemesi önerilmektedir. Hem çok yiyebilmiş olur hem de az yağ almış olur yağ yakım hızını arttırır.

Sık Sık Ye, Az Miktarda Ye

Pek çok ünlü doktor ve diyetisyenin yağ yakma tavsiyesi olarak söylediği bu sözler gerçekten de doğruluk payı taşımaktadır. Kaliteli ve dengeli yemek yerseniz hem sütünüz fazla olur hem de kilo vermeye başlarsınız. Bunun yanında hafiften spora başlarsanız bebeğiniz büyürken size de kilo verme ve yağ yakma fırsatı çıkar. Emziren anneler için önerdiğimiz bir beslenme çeşidi ise şöyledir. Yüksek protein, orta miktarda karbonhidrat, az miktarda yağ yenmelidir. Tüm bunlar birleştiği zaman kaliteli bir süt ve kaliteli bir gelişimi ortaya çıkarmaktadır. Yüksek protein oranı sayesinde bebeğinizin gelişimi oldukça hızlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.