Emziren Anne Grip Olursa Ne Yapılmalıdır

1- Ne Yapılmalı?

Bu yazıda grip olan annelerin sorduğu bir soruya, “Grip olduğumda, bebeğimi emzirebilir miyim” sorusuna bir açıklık getireceğiz. Bazı anneler bebeği doğduktan sonra ve emzirme döneminde kötü bir şans ile grip olabiliyor. İşte bu yazıda grip olan bir emziren anne ne yapmalıdır, bebeğini emzirmeye devam etmeli midir, hangi ilaçları alabilir. Bunların hepsini sizlere açıklayacağız.


 

2- Virüs Bebeğe Geçebilir Mi?

Grip olduğu zaman bebeğini emzirmeyi kesen pek çok anne bulunuyor. Bu anneler virüsün süt yolu ile bebeğe geçebileceği hurafesine inanarak sütü kesiyorlar ve bebeklerinin besin ihtiyacını karşılamıyorlar. Fakat bu yanlış bir düşünce biçimidir. Virüs süt yolu ile bebeğe geçemez. Bazı anneler bu şeye inanmasa bile emin olamıyorlar ve içlerinde bir tatsızlık oluyor.


 

3- Grip Sütten Bebeğe Geçemez

Eğer şansınıza grip olduysanız ve bebeğinizi emzirmeniz gerekiyorsa, rahatlıkla emzirebilirsiniz. Merak etmenize gerek yok. Bebeğinize grup virüsü geçmeyecektir. Fakat gripken ve bebeğinize bakarken dikkat etmeniz bazı kurallar ve tavsiyeler var. Örneğin bebeğinizi öpmemeniz, çok temasta bulunmamanız gibi tavsiyeler. Yazımızın devamında bu tavsiyeleri bulabilirsiniz.


 

4- Bebeği Öpmeyin ve Yakın Temasta Bulunmayın

Grip sütten geçmez dedik ama temas ile geçmez demedik. Aynı diğer insanlarla olduğu gibi grip olduğunuz zaman yüzünüzde bir maske olması gereklidir. Grip solunum ve ağız yolu ile vücuda girebilmektedir. Bu yüzden hapşırırken, öksürürken bebeğinizin aynı ortamda olmasına müsaade etmeyin. Yoksa bebeğiniz de grip virüsüne yakalanabilmektedir.


 

5- Bebeğin Bulunduğu Ortamı Hijyenik Tutun

Bebeğinizin bağışıklık sistemi yalnızca sütünüzle sağlanmaktadır. Verdiğiniz süt ona biraz koruma verse bile, yine de onun hala bağışıklık sistemi çok zayıftır. Böyle ağır virüsler ile savaşması zor ve sancılı olabilir. O yüzden en baştan hiç bulaşmasına izin vermeyin. Evdeki tüm odaları havalandırın ve hijyenik tutun, özellikle de bebeğin bulunduğu ortamları. Örneğin yatağı, beşiği, yemek yediği yerleri. Havada tozların uçmasına izin vermeyin.


 

6- Maske Takın

Eğer gripseniz ve evde bebek var ise en iyisi eczaneden bir kutu maske alın. Bebeğiniz henüz çok zayıf ve her an sizin virüsleriniz ona geçebilir. Bunun olmasını istemiyorsanız şu burun ve ağza bir takılan maskelerden alın. Eczanelerde bulmak çok kolay. Ayrıca maskenizi her saat başı değiştirmeyi asla unutmayın. Uzun süre kullanılan maske bulaşma riskini yüksek derecede arttırabilmektedir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.