Emziren anne Minoset kullanabilir mi?

İlaç kullanımı emzirme döneminde her zaman büyük bir sorun olmuştur. Emziren anne hastalığını ilaçlar vasıtası ile tedavi etmek istese bile ilaçlardaki etken maddeler süt, emzirme yolları ile çocuğa geçebilir. Bu dönemde hastalanıldığı zaman yapılması en uygun davranış mümkün olduğunca ilaç almamaktır. Yine de emzirme dönemi olduğu ve bebeğe bakılması gerektiği için hastalığı en kısa sürede de tedavi etmek lazımdır.

Bunların sonucunda bazı ilaçların kullanımının emzirme sırasında uygun olduğu ve bazı ilaçların ise uygun olmadığı belirlenmiştir. Reçetelerde belirtilen bu durumlardan bu sayfada MINOSET isimli ilaç ile ilgili olanını paylaşacağız. Hafif ve orta şiddetteki ağrıların bir kısmını azaltmayı veya kesmeyi amaçlayan MINOSET esasen ağrı kesicidir. 500 miligram halinde bulunan tek bir hap içerisinde 500mg paresetamol içerir.

Emzirirken Kullanılabilir Mi?

Ağrı kesici olan bu ilaç emzirirken süte az bir miktar da olsa geçebilmektedir. Fakat bu konuda reçeteler ve doktorlar emzirirken MINOSET alınmasında herhangi bir sorun olmadığını belirtmekte. Emzirme döneminden çok ilacı kimlerin kullanamayacağı ve kimlerin dikkatli kullanırken dikkatli olması gerektiği önemli.

Kimler MINOSET kullanamaz?

  • İlaç etken maddelerine alerjisi olanlar
  • Böbrek yetmezliği bulunan kişiler
  • Akciğer yetmezliği bulanan kişiler

Yukarıdaki maddeler haricinde kronik bir hastalığınız var ise bu ilacı doktor tavsiyesi ile kullanmanız önerilir. Ağrı kesici kullanmak alışkanlık boyutuna gelmemelidir ve yalnızca ihtiyaç duyulduğu takdirde alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.