Emziren anne Minoset Plus kullanabilir mi?

Önceki yazımızda emzirme dönemindeki annelerin Minoset isimli ağrı kesici ilacı kullanıp kullanamayacağını yazmıştık. Bu yazıda ise emziren annenin Minoset Plus isimli ilacı kullanıp kullanamayacağını aktaracağız. Emziren annelerin beslenmeye dikkat etmesi gerektiğini herkes bilir. Bunun yanında alınan ilaçlara ve ağrı kesicilere de dikkat edilmelidir. Bebeğinize zararlı olabilecek en ufak bir ağrı kesici süt yolu ile geçip büyük sorunlara yol açabilir.

Minoset Plus, Minoset isimli ağrı kesicinin daha etkili olanıdır ve şiddetli ağrılardı kullanılır. Minoset Plus ağrı kesicisi içeriğinde 250mg paresetamol, 150mg propifenazon ve 50mg kafein içermektedir. 500mg beher tablet şeklinde satılan bu ilaç kişisine göre ağır gelebilir.

Minoset Plus

Emzirmekte olan anneler ağrı kesici olarak yalnızca paresetamol ve benzeri türde ilaçlar alabilir. Bu sebeple Minoset bu iş için uygundur. Fakat Minoset Plus içerdiği propifenazon ve kafein ile ağrı kesici şiddetini arttırabilir. Bu sebeple bazı doktorlar Minoset Plus yerine Minoset’i önerse de, bazıları ikisi arasında fark olmadığı belirtmektedir.

Ağrınızın şiddeti ne olursa olsun bu ilacı özellikle emzirme dönemindeyken 1 tabletten fazla almamalısınız. 4 tablet ard arda alındığı taktirde karaciğerde komplikasyonlara sebep olmakta ve süte geçişi artmaktadır. Fazladan alınan Minoset Plus ve Minoset çocuğunuzun karaciğerinde de olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Emzirme dönemi ve hamilelik gibi hassas dönemlerde birden fazla doktor tavsiyesi ile ilaç kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.