Emziren Anne Ne Yememeli?

En değerli hazineniz olan, canınızdan bir parça gibi sevdiğiniz bebeklerinize en iyi besinleri sağlamak istediğiniz biliyoruz. Bu yüzden Emziren Anne olarak tamamen okuyucularımıza iyi araştırılmış ve derlenmiş olan doğrulanmış bilgileri veriyoruz. Çocuğunuzun beslenmesini emzirerek sağladığınızdan dolayı ne yediğiniz en az bebeğinizin yediği kadar önemlidir. Çünkü sizin yediğiniz aynen bebeğinize geçmektedir ve o sebeple yediğiniz gıdaların kaliteli ve sağlıklı olmasına özen gösterirsiniz. Yazımızın devamında pek çok bilimsel kaynaktan derlediğimiz “Emziren Anne Ne Yememeli” sorusunun cevapları var.

Baharatlı, Acı, Yiyecek ve İçecekler

Baharatlı ve acı yiyecek, içeceklerin ortak özelliği sindirim sistemini bozmaları, yemeğin tadını acılaştırmaları ve yemeyi zorlaştırmalarıdır. Her ne kadar yetişkinler severek yese bile bazın yetişkinlerin sindirim sistemi bile acı ve baharatlı yiyecek içecekler sebebiyle bozulabilmektedir. Eğer acı ve baharatlı bir şey yenirse yediğiniz şeylerin acılığı sütünüze de yansıyabilir. Bu sebepten bebek muhtemelen sütünüzün tadını sevmez ve içmeyi reddedebilir. İçerse bile sindirim sistemine olumlu bir etki yapacağını söyleyemeyiz.

Kafeinli Yiyecek ve İçecekler

Kafein pek çoğunuzun bildiği gibi kahve, çikolata, çay gibi besinlerde bulunur. Örneğin kahvenin yaptığı şey sabah uykumuzu açmak ve bizi güne hazırlamak olabilir. Bunu beyni uyararak yapar. Yani bir uyarıcı olan kafein bebeklerde zararlıdır. Bilimsel araştırmalara göre anne sütü ile kafein alan bebeklerin gelişimlerinde aksamalar ve sorunlar görülebilmektedir. Bu sebeple kafeinli yiyecek içeceğinizi çok az bir miktara indirmeniz ve kendinizi sınırlamanız gereklidir. Bunu hem kendiniz hem bebeğiniz için yapmalısınız.

Cıva Kaynağı Balık Türleri

Balıklar denizde atık çöplerden ve doğal cıva kaynaklarından beslenerek cıva depolamaktadırlar. Yetişkinlerde kolaylıkla atılabilen ve bazı yetişkinlerde bile atılamayan bu cıva en çok ton balıklarında bulunmakla beraber pek çok balık türünde daha bulunmaktadır. Bebeğinizin sağlığı için balık yemeden önce cıva içerip içermediğini detaylı bir araştırma yaparak tespit etmenizi ve ardından yemeye karar vermenizi öneriyoruz. Bunun sebebi bebeğinizde cıvanın büyük sorunlara ve hastalıklara yol açabilmesidir. Yediğiniz balıklardaki cıva süt olarak bebeğinize gittiği için bunları düşünmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.