Emziren Anne Sütü Nasıl Isıtılmalıdır?

Günümüzde emziren anneler ve anneler bebekleri için çeşitli besinler ve takviyelerle kendilerini en iyi olmak için hazırlıyor. Bu sadece annenin bedenini sütünün kalitesini artırmakla kalmıyor. Çocuğun ileriki hayatında başarılı ve kaliteli bir eğitim alması için, daha konforlu yaşam standartları için anneler çalışıyor.

Akademik alan da ve hizmet sektörlerinde çalışanından kamusal kuruluşlarda görev alan veya özel sektörlerde çalışarak bebeğinden uzak kalmak zorunda anne bu görevlere bebek henüz anne sütüne ihtiyaç duyarken başlamak zorunda kalıyor.

Bebeğin bakacak biri, temizlik uyku ihtiyaçlarını halledebiliyorlar belki ama annelerin gönlü bebeklerini sütlerinden mahrum etmeye yana değil. Ki zaten çalışmayan anneler için de süt biriktirmek önemli bir şey. Çünkü sütün ne zaman azalacığını ve kesileceğini hormonlarını birebir kontrol edemedikleri için kestiremiyorlar.

Bu sebeple hazır süt bolken bebeği emzirdikten sonra, bebek için zula yapabiliyorlar. Ya da tüm bu iki ihtimalin dışında maalesef dünyaya gelirken annelerini kaybeden çocuklar var. Onlar için belirli süre süt annesi bulunuyor. Süt anneleri sürekli gelip emziremeyebiliyorlar. Bunun sebebi bu işi gönüllü yapmak olacak ki kendi işlerine odaklanamıyorlar. Bu yüzden tüm bu ihtimallere karşı anneler sütlerini sağıp saklıyor ya da bağışlıyorlar.

Sütler bazen hemen ihtiyaç dahilinde olmuyor yani sağıldığı gibi verilmiyor. İşe giden emziren anne sütü sağıp güzel bir kapta babaya veya bebekle ilgilenen kişiye veriyor. Sütün bozulmaması için de buz dolabında muhafaza ediliyor. Fakat tekrar süt bebek için verilmeye hazırlandığında ılık sıcaklığa getirilmesi gerekiyor.

Bu ılık sıcaklığa ulaşmak için ise ısıtma yöntemleri mevcut. Böylelikle anne sütü besin değerini kaybetmeden, bozulmadan ısıtılıyor. Ve bebeğe de çok soğuk ya da hassas dilini yakacak kadar sıcak bir süt hazırlanmamış oluyor. Öncelikle sağılan sütü korunmuş bebek biberonlarında veya süt poşetlerinde muhafaza etmeniz gerekir.

Bu muhafaza etme işlemi sütün sağıldığı tarih ve saati not etmekle başlanmalıdır. Oda sıcaklığında saklama olacağınız dört ile sekiz saat arasında değişirken, buz dopabinde dört derece için birgün bekletebilir, derin dondurucularda ise bir ay süre ile muhafaza edebilirsiniz.

Kesinlikle doğrudan ateş üzerine kap koyup ısıtamazsınız bu sütün tüm besin öğelerini yok eder. Fakat belirli bir biberon içine aldığınız sütü sıcak su içine suyun ve kabın steril olduğunu göz önüne alarak ısıtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.