Emziren Anne Sütü Nasıl Sağılır

Bol sütü varken sonraya saklamak isteyen anneler veya çalışma durumu nedeniyle bebeğini sütsüz bırakmak istemeyen emziren anne, çareyi sütü sağmakta arıyor. Süt sağan diğer bir kesim ise süt anneleri. Sonuç olarak her annenin korkulu rüyası olan süt kıtlığını önlemek amacıyla sağılıyor süt. Tabi bu bebek açısından da çok büyük bir avantaj.

Belirli günlerde iştah sorunu çeken bebek belirli tedavilerle iyileştikten sonra , o stresli dönemde sütü kesilen ya da azalan anne çaresiz kalmamış oluyor ve sağılmış sütle bebeğinin besinini sağlayabiliyor. Hiç süt problemi çekmemiş anneler de gayet sağlıklı bebeklere sahip olanlar da sağıyor sütü. Çünkü sağlıklı bebeklerin de birgün dirençsizleşeceğini öngörüyorlar ve en güzel ilaç sütleri oluyor. Tüm bu sebeplerle süt sağan anneler ise nasıl sağılmasını bilmek durumunda kalıyor.

Eskiye göre daha yenilikçi ve basit ürünler piyasaya çıkıyor. Emziren anne ve bebekler için en işe yarayan ürünlerden biri olan süt sağma makineleri şüphesiz. Her geçen gün anne göğsünü tahriş etmeyen ve ağrıyı en aza indiren ürünler ortaya çıkıyor. En kaliteli üründen basitine kadar annelerin süt sağarken kendi sağlıkları ve bebek için bilmesi gereken bir kaç kural var. Öncelikle süt sağarken anneye gelebilecek tek zarar , sütü sağarken göğüs uçlarının tahriş olması veya fazla sağımdan göğsün sertleşmesi.

Bunun önüne geçebilmek için annelerin göğüslerini ılıktan biraz sıcak suyla masaj yaparak yumuşatmaları gerekir. Gün içinde sağım yapılmadığı zamanda göğüsleri masaj yağlarıyla rahatlataları gerekir. Çünkü zaten süt ile dolan ve hormonlar etkisinden sertleşen göğüsün sağılması anneye acı verir. Bunu önlemek için annenin göğsünü belirtilen yöntemlerle açması tahrişi ve ağrıları önleyecektir.Her sağım sırasında ise sağım başlığı sirkeli sıcak suda bekletilip sterilize edilmelidir.

Her sağımdan önceden göğüsler sterilize edildikten sonra sağım makinesinin geniş ucuna göğüs yerleştirilip sağıma başlanmalıdır. Sütü sağdıktan sonra ise sağdığınız tarihi ve saati üzerine not etmelisiniz. Sağmanız gereken kapta kesinlikle steril bebek biberonları ve süt poşetleri olmalıdır. Sağdığınız tarihten itibaren oda sıcaklığında dört ve sekiz saat arasında, buzdolabında birgün ve derin dondurucu da bir ay saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.