Emziren Anne Sütünü Arttıran, Azaltan Şeyler

Doğumla birlikte belirli bir süre bebeklerini sütüyle hayata hazırlayan emziren anneler için sütü biriktirmek de önemli. Çünkü doğumdan hemen sonra lohusalık denilen bir döneme giriliyor. Ve bu dönemde emziren anne üzerinde bir baskı oluşuyor. Hormonlar deyim yerindeyse alt üst oluyor. Bunun en büyük etkeni tabi ki vücudun dokuz ay boyunca yenilenme yerine bir canlıyı taşıması ve canlının bedeni terketmesiyle gelen büyük değişim olarak nitelendiriliyor.

Annenin yaşadığı bu hormonal değişimler tabi sütün miktarına etki ediyor. Çünkü anne sütünün salgılanması hormonlar desteği ile gelişiyor. Stres altındaki vücut hormon üretimini azaltıyor. Bu stresin tek kaynağı lohusalık olmuyor tabi. Çevrenin anneyi sürekli emzirdin mi, şöyle yaparsan daha faydalı, nasıl idare ediyorsun gibi baskı yaratan cümleleri de anneyi strese sokuyor haliyle.

Zaten var olan uykusuzluk problemi anneyi daha çok yoruyor içinden çıkılmaz hale geliyor. Bu lohusalık süreci sağlıklı şekilde atlatılsın atlatılmasın, anne adayının bu süreçten sonraki beslenme şekli ve yaşam stili de yine sütün miktarı ve kalitesine etki ediyor.

Yorgunluk da süt salgılanmasını azaltan şeylerden…

Anne sütünü artırmak için ise bir sürü yöntem ve tarif mevcut. Fakat anne adayları bilmelidir ki öncelikle hamilelik süreci boyunca özellikle yeni anne oluyorsanız nasıl ki bağışıklık sisteminiz ve fiziksel sağlığınız için tedaviler alıyorsanız, bedeniniz psikolojik açıdan da bir yük altına gireceği için psikologlarca destek alabilirsiniz.

Böylelikle annelik sürecine hazırlığınız , sizi anneliğe sadece güç kuvvet anlamında hazırlamaz. Sakin bir ruh ve kafayla bebeğinize ve kendinize faydalı olabilir o güzel anların tadını çıkarabilirsiniz. Lohusa dönemlerindeyken de psikolojik destek almanın yanında bir kaç tarifle de hormonlarınızı tetikleyen ve düzenleyen süt artırıcı besinler kullanabilirsiniz.

Omega-3 içeren besinlerden tüketmeniz faydalı olabilir.

Bunlar her bebek mağazasında satılan süt artırıcı çaylar gıdalar olsa da bazen her  ürüne güvenilmiyor. Bunları şöyle özetlersek; bol tahinli, sarımsaklı ve nohutlu humus hazırlayıp limonla deneyebilirsiniz. Ya da omega 3 bakımından zengin somon balığını da tercih edebilirsiniz.

Basit ara öğünlerle de destek sağlayabilirsiniz. Bunlar bol süt, ceviz ve fındık barındıran tatlılar olabilir. Ya da kahvaltılarınız da balı, pekmezi ceviz ile kullanabilirsiniz. Öğle öğünlerinizde et suyu çorbaları ve sebze desteği ile de sütünüzü artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.