Emziren Anne Sütünün 10 En Önemli Faydası

Anne ve bebek arasındaki bağ hamilelik döneminde oldukça yüksek bir orandayken bebek doğduktan sonra bu bağ kopacakmış hissi gelir. Fakat bağın devamını sağlayan en önemli unsur anne sütüdür.

Genellikle sağlıklı bebekler doğar doğmaz hiçbir besin almayıp yalnızca anne sütüyle beslenir. Bu süreç takviyeler eklenerek 3-4 yaşına kadar devam edebilmektedir. Bu yaş aralığına gelene kadar da çocuk zaten annesini tanımış olur.

1- Kansızlığı önlemesi

Anne sütü içerisinde bulunan vitaminler ve minerallerin zenginliğiyle de başarısı kanıtlanmış bir maddedir. İçerisinde bulunan maddelerin en önemlilerinden biri demirdir. Demir bebeklerde kansızlığı önler.

2- Hastalıklara karşı koruma sağlaması

Bebek doğduktan sonra anneden gelen ilk süt en önemli anne sütüdür. Renk olarak sarıdır ve öyle faydalıdır ki; bebeğin ilk aşısıdır denilir. Bu anne sütü yeni doğana hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Anne sütü bebekte alerji oluşmasını engellediği gibi bebeğin dış etkenlere karşı bir koruma etkeni de oluşturuyor. İçinde bulunan yararlı mikroorganizmalar bebeği tüm zararlara karşı korumaya alıyor. Enzimler aracılığıyla bebeğin bağışıklığını kuvvetlendirerek ishal, grip gibi hastalıklara karşı kalkan oluşturuyor. Bilindiği gibi yeni doğanlarda en ufak bir hastalık bile ciddi sonuçlar doğurabilmekte. Bu nedenle anne sütü koruma adına oldukça faydalı.

4- Diyabet riskini azaltıyor

Anne sütü bilindiği gibi doğal bir besin. Ek gıdalar gibi herhangi bir kimyasal ya da koruyucu madde içermiyor. Anne sütünde fazla leptin az sayıda da insülin hormonları olduğundan iştah seviyesini ayarlıyor. Ayrıca bebeğin diyabet riskini azaltıyor. İleriki yaşlarda oluşabilecek sorunların önüne geçiliyor. Bebeğin sağlıksız kilo almasını engelleyerek gelişimini doğru şekilde gerçekleştirmesi için yardımcı oluyor.

5- Hipertansiyon ve kalp hastalıklarını engeller

Böbreklerde daha hafif bir ağırlık olduğundan anne sütü hipertansiyonu önlüyor. Ayrıca bununla beraber de kalp hastalıklarının da önüne geçilmiş olunuyor.

6- Diş sağlığını olumlu yönde etkiliyor

Anne sütü mineral açısından çok zengindir. Mineral zenginliğini alan çocuklarda diş ve damak gelişimi de doğru şekilde ilerler. Bu sütte bulunan kalsiyum değer olarak emilim oranı arttırıcı ölçüde. Bu emilim sayesinde de diş çürüklerinin önüne geçilebiliyor.

7- Emziren anne sütünün sindirimi daha kolaydır

Anne sütünde bulunan besin değerleri (yağ, demir, kalsiyum, karbonhidrat, vitaminler, enzimler, yağ vb.) bebeğin ihtiyacına göre vücutta üretiliyor. Bu sayede de daha kolay sindirim sağlanıyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kolik ağrıları görme riski böylelikle azalmış oluyor.

8- Anne sütü zekayı olumlu etkiliyor

En önemli konulardan biri de IQ seviyeleri! Anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ oranlarının daha yüksek olduğu bilimsel araştırmalarla saptanmış durumda. Ayrıca bu çocuklar yüksek IQ oranının yanında öğrenim hayatlarında da oldukça başarılılar.

9- Anne ve bebek arasındaki bağı güçlü tutuyor

Anne bebek arasındaki bağlardan en önemlisi anne sütü. Anne sütü sayesinde bebek annesiyle temasına devam ediyor ve bu da güven yaşaması açısından psikolojisine olumlu etki ediyor.

10- Beyin gelişimine faydalı

Anne sütü içerdiği besinler sayesinde bebeğin beyin gelişimini olumlu şekilde etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.