Emziren Anne Sütünün Büyüme Ve Gelişmeye Yararları

Bebeğin sağlıklı ve kaliteli yaşaması için ilk besinleri önemlidir. Bu ilk besin kesinlikle tartışmasız emziren anne sütü olmalıdır. İlk altı ay boyunca yalnız anne sütü alması gereken bebek , altı aydan sonra ek besinlerle iki yıl boyunca anne sütü almaya devam etmelidir.

Çünkü anne sütü çocuğun hayatının her evresinde yaşayacağı mental ve fiziksel yaşamını etkileyecektir. Hiçbir anne çocuğunu az beslemek istemez. Nasılsa en güzel meyveyi aldığınızda hepsini yemesi için uğraş veriyorsunuz ya da tabağını bitirmesi için çeşitli oyunlar oynuyorsanız sizin sütünüz de bebek için en değerli besin. Bu konuda da ısrarcı olup bebeği sütünüzden mahrum edemezsiniz. Bu kadar üzerinde durulmasının sebebi ise her yönden faydası bulunması.

Doğumdan sonra bebeğin aldığı sütün az olduğunu düşünen anne, yanlış yönleniyor.Ya da sezaryen doğum ile gelen bebeğin sütü hemen alamadığını savunanlar. Bu kesinlikle yanlıştır. İlk süt diye adlandırılan bebeğin içtiği ilk süt, aslında doğumdan sonra anneyle temasa geçen bebeğin sadece memeden sütü çekmesiyle gelir.

Miktarının az olması tereddüte düşürebilir ama bu yeni doğan bebeğin midesi ile doğru orantılı olan bir şeydir. Bu süt yoğun bir yapıya sahip olduğundan direk bir bağışıklık sistemi desteği olarak algılanıyor. Ve bebeğin de ilk aşısı diyebiliriz. Besin değeri bakımından yoğun olan bu süt bebeğiniz ne kadar sıklıkla emerse artıyor ve bebek geliştikçe de bebeğin gelişimi ile doğru orantılı şekilde de artmaya başlıyor. Anne sütü tamamen mikroplardan uzak bir besindir.

Bebek için en organik ve taze bir değere sahiptir. Büyüme ve gelişmede büyük rol oynayan anne sütünün en önemli özelliği ise uygun koşullarda çok güvenli muhafaza edilebilmesi ve bozulmamasıdır. Böylelikle bu besini bebek her an bulabilmektedir. Sindirimi kolay olan anne sütü yeni doğan bebeğin gelişim çağı boyunca midesini de düzenler ek gıdalar alınsa bile ilk altı aydan sonra, midenin rahatsız olmasını önler.

Daha önce de dediğimiz gibi anne sütü bebeği hastalıklardan korur.Güçlü bir bağışıklık sistemi katar bebeğe. Bir nevi aşı görevi görür. Anne sütünü içen bebeğe faydası bir yana anneye de emzirmek ilaç gibi gelir. Fazla kilolarından kurtulup, kanser riski azalır ve doğum süresinde deforme olan rahim çabucak toparlanır. Ve sütü emen ve veren taraf da psikolojik açıdan bir terapide olmuş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.