Emziren Anne ve Antibiyotik Kullanımı

Özellikle artan talep sonucunda yazmaya karar verdiğimiz bir yazı olan “Emziren Anne Antibiyotik Kullanımı” başlıkta da görüldüğü üzere emziren annelerin antibiyotik kullanımı hakkında bir yazı olacak. İçeriğinde antibiyotik kullanımının bebeğe zarar verip vermeyeceği, annenin antibiyotik kullanıp kullanamayacağı, hangi antibiyotiklerin zararlı, hangilerinin zararsız olduğu, antibiyotiğin süte geçip geçmeyeceği hakkında detaylı bilgiler bulunan bir yazı olacak.

Antibiyotik Tam Olarak Nedir?

Yazı antibiyotikler ile ilgili olacağına göre öncelikle antibiyotikler hakkında bilgi verelim. Antibiyotik, hücreleri ve bakterileri yok etmeyi amaçlayan bir çeşit ilaçtır. Vücuttaki hücrelerin, bakterilerden daha çok olması prensibine bağlı çalışır. Örneğin 100 bakteri, 10000 vücut hücresi var ise, verilen antibiyotik miktarı 100 bakteri ve 100 vücut hücresini öldürür. Hastalığı üreten bakteriler gitmiş olur fakat aynı miktarda vücut hücresi gitse bile vücut kendisini toparlayabilir. Antibiyotiğin kısaca tanımı budur.

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Antibiyotik günümüzde her hastalığın çaresi olarak gösterilmektedir. Fakat doktorlar bu konuda hastaları uyarmalarına rağmen pek çok kişi hala her hastalıkta gidip eczaneden antibiyotik almaktadır. Antibiyotik her ne kadar güçlü ve etkili bir tedavi yöntemi olsa bile her hastalığı tedavi etmez ve bazılarını daha kötü hale getirebilir. Örneğin antibiyotik virüs kaynaklı hastalıkları tedavi edemez. Ya da bazı bakterilere bilinçsizce antibiyotik uygulandığı zaman bakteriler antibiyotiğe bağışıklık kazanabilir ve tedavi daha da zorlaşabilir. Bu tür durumların yaşanmaması için grip ve benzeri virüs hastalıklarında ve doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik alınmamalıdır.

Emziren Annelerde Antibiyotik Kullanımı

Emziren anneler aldıkları ilaçlara diğer herkesten fazla dikkat etmek zorundadır. Bunun başlıca sebebi alınan besinlerin, ilaçların süt ile birlikte bebeğe gidiyor olmasıdır. Henüz gelişimi tamamlanmamış bebeğe süt yolu ile ilaç vermiş olmamak için doktorunuzun tavsiyesi olmadan antibiyotik ve ilaç kullanımını önermiyoruz. Fakat bazı doktorlar emziren annelere antibiyotik önermektedirler. Anneler ise şaşırmakta ve internetten bunun doğruluğunu araştırmaktadırlar. Burada yer alan bilgiler yalnızca teşhis ve tavsiye amaçlı olup, doktorun bilgisinden şüpheleniyorsanız diğer doktorlara başvurmanız gerektiğini hatırlatalım.

Antibiyotik Süte Geçer Mi?

Antibiyotik de diğer besinler ve ilaçlar gibi süte geçmektedir. Az veya çok geçtiğini bilmiyoruz fakat yine de etkileri bebekte yaşanabiliyor. Birden çok doktordan antibiyotik kullanma tavsiyesi aldıysanız veya hastalığın tedavisi için kullanmak zorundaysanız bunun bebeğe etkilerini anlatalım.

Antibiyotiğin Bebeğe Etkileri

Eğer belirtilen zararsız antibiyotik türlerinden kullanıyorsanız bebeğinizde çok az yan etki ve geri dönüş görülecektir. Belirtilen zararsız antibiyotik türleri bebekte ishal ve sindirim problemlerinden başka soruna yol açmamaktadır. Fakat bu aldığımız bilgiler diğer doktorlardan derleme olduğundan dolayı kendi doktorunuzla konuşmanızı öneriyoruz.

Hangi Antibiyotikler Bebeğe Zarar Vermiyor

Birkaç kaynaktan edindiğimiz bilgilere göre Penisilin grubu, Sefalsporin grubu ve Makrolid grubu antibiyotikler emzirme döneminde kullanılmasında sakınca olmayan türlerdir. Kişiden kişiye değişebilen bu bilgileri tedavi için kullanmanız önerilmez. Aynı zamanda Augmentin gibi antibiyotik şuruplar da güvenle kullanılabilmektedir. Fakat doktor tavsiye etmediği sürece tedavi amaçlı asla antibiyotik kullanmanızı önermiyoruz.

Hangi Antibiyotikler Bebeğe Zarar Verebilir

Günümüz doktorlarına göre bebeğe zarar verebileceğinden kaçınılması gereken antibiyotikler Klindamisin, Metronidazol, Klorafenikol, Fluorokinolon ve Siproflaksasin gruplarındaki antibiyotikler olarak sıralanabilir. Bu antibiyotik gruplarına dahil olan ilaçlar zorunlu bir hale gelmediği sürece emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

Yukarıda verdiğimiz tüm detaylar ve bilgiler teşhis ve bilgi amaçlı olmakla birlikte tedavi için kullanılmamalıdır. Kişisel doktorunuzun dediği sözün dışına çıkmamanız ve buradaki yazıları sadece destekleyici kaynak olarak kullanmanız, asla tedavi amaçlı kullanmamanız şiddetle önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.