Emziren Anne ve Barbunya

Şu bir gerçektir ki her anne çocuğunu karşılıksız sever. Bu sebeple çocuğunun ne yiyip içtiği, nasıl beslendiği, neler yaptığı, gelişiminin nasıl ilerlediği, sağlık durumu ve bunların hepsi ebeveynleri oldukça etkiler. Sağlık durumu kötüye giden çocuktan dolayı anne ve baba da oldukça üzülür ve hayat temposu düşer. Özellikle emziren annelerde bu oldukça önemli bir konudur. Anne normalde yiyip içtiği şeyleri yiyip içemez hale gelir ve bunu çocuğu için yapar. Örneğin alkol almak veya asitli içecekleri azaltır. Tüm bunları bebeği için yapar.

Biz de bu yazıda sizlere emziren anne barbunya yiyebilir mi sorusu hakkında ve benzer konular hakkında bilgiler verdik. Barbunya oldukça gaz yapan bir yiyecektir ve süte direkt olarak geçme kapasitesine sahip bir besindir. Emziren annelerin gaz yapan yiyecekler yemesi uygun bir davranış değildir. Bunun sebebi besinin süte geçmesi ve oradan da çocuğa gitmesi olarak açıklanabilir. Barbunya yediğiniz zaman gaz yapan maddeler süte de geçer ve bebekte gaz oluşumuna sebep olabilir.

Bunun sonucunda bebekte huysuzlanma, huzursuzluk, iştah kapalılığı ve benzeri sorunlar görülebilir. Bu tür gaz problemleri normalde sorun olmasa bile çok sık olmaya başlarsa anne gaz yapan yiyecek ve içecekleri azaltmalıdır. Azalttığı taktirde bebekte gaz oluşumu azalmaktadır. Bebekte sık sık gaz görülürse bu bebeğin gelişimini olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Eğer anne gaz yapan yiyecek yememesine rağmen bebekte gaz oluşumu çok sık görülüyor ise bir hekim ile görüşmenin faydası olacaktır.

Gaz oluşumu pek çok sebebe dayanabildiği gibi en sık görülme sebebi sütten geçen gaz yapan besinlerdir bundan sonrası mide ile ilgili hastalıklar olabilmek ile birlikte diğer bir hastalık türü ise bağırsaklarla ilgili olabilmektedir. Bu sebeple erken teşhisin önemli olduğunu belirtip eğer bebekte normalden fazla gaz görülüyor ise doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz. Ek olarak bazı bebeklerde gaz oluşumu diğerlerinden fazla olabilir. Bu tamamen genetiktir ve müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Bu iki durumu birbirinden ayırmanın en iyi yolu ailede gaz oluşumu olup olmadığını karşılaştırmak veya doktorun yaptığı testlerin sonuçlarını okumaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.