Emziren Anne ve Kimyon

Hamile anneler, emziren anneler ve çocuk bakımı yapan anneler arasında yaygın bir soru vardır. “Kimyon Sütü Arttırır Mı?” veya “Kimyon Süt Yapar Mı?” soruları son yıllarda pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Biz de bu konuda pek çok bilgi derledik ve sizlere sunmaya karar verdik. Bu yazıda “Kimyonun Faydaları”, “Kimyon Nasıl İçilir?” ve buna benzer soruları detayları ile birlikte sizlere açıklayacağız. Doğru olduğundan emin olmadığımız hiçbir bilgiyi eklemediğimizden ve pek çok kaynaktan bir araya getirdiğimiz bilgilerden oluşan bir yazı olduğuna güvenebilirsiniz. İşte o sorular ve cevapları.

Bazı anneler, “sütüm acaba yetiyor mu?”, “sütüm az mı geliyor?” ve “sütümü nasıl arttırabilirim?” tarzında sorular sormaktadırlar. Bunlardan bazıları boşuna endişelense bile bazı anneler sütünün az gelmesinden gerçekten şikayetçi olabilmektedir. Bu sorunu çözmek ve bebeğine en iyi sütü verebilmek için pek çok yöntem arayan emziren anneler en çok da bu kimyon metodunu duymuşlardır. Kimyon metodu günlük veya haftalık kullanılabilir ve sütün tadını güzelleştirmesinin yanında sütü arttırabilir de.

Kimyon ve ısırgan otu tarzında doğal ve sağlıklı bitkiler hem süt yapımına katkıda bulunurlar hem tadı ve kokusunu güzelleştirme kabiliyetine sahiplerdir. Bu tür bitkileri aktarlarda bulabilirsiniz veya kendiniz yetiştirebilirsiniz. Yetiştirme imkânınız yok ise büyük eczanelerden veya internet üzerinden alma imkânınız da bulunmaktadır. Asıl konuya yani kimyonun anne sütü üzerindeki etkisine dönecek olursak, evet kimyon anne sütü üzerinde gayet olumlu etkilere sahiptir. Eğer kimyonu tüketmeye karar verdiyseniz, kimyonu hangi yolla vücuda alacağınız ile ilgili bir rehber hazırladık.

1- Ballı Kimyon

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı marketten alınmış toz kimyon
  • Yeteri miktarda bal
  • 1 su bardağı (250ml)

Hazırlanış: 1 tatlı kaşığı toz kimyonu bardağa boşaltın ve isteğinize göre bal ekleyip karıştırın. Suyun sıcak olması tavsiye edilmektedir.

Kullanım: Her sabah veya gece birkaç hafta boyunca tüketmeye devam edin.

2- Anne Sütü Arttırıcı Çay

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı anason
  • Bir demet ısırgan otu
  • 1 su bardağı (250ml)
  • 1 tatlı kaşığı marketten alınmış toz kimyon

Hazırlanış: 1 su bardağı (250ml) suyu bir kapta kaynatın. Ardından yukarıda yer alan bitki ve baharatları içine atıp kapağını kapatın. İsteğe bağlı olarak demlendikten sonra içindekileri süzebilirsiniz.

Kullanım: Günde 3-4 su bardağı olmak üzere içebilirsiniz. Bunu birkaç hafta devam ettirin. Faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.