Emziren Anneler Limonlu Su İçebilir Mi?

Bazı emziren annelerden aldığımız sorulara göre, limonlu su içmek istiyorlarmış fakat bebeğe bir zararı olup olmayacağını düşünüp vazgeçiyorlarmış. Limonlu suyu genellikle diyet ve yağ yakmak amacıyla içen kadınlar, emzirme döneminde limonlu su içebilirler mi? Bebeğe bir etkisi olur mu? Diye düşünüp limonlu su içmekten vazgeçiyorlardı. Yazımızda emziren anneler limonlu su içebilir mi, içemez mi bunu açıklığa kavuşturacağız. Ayrıca yan etkilerini ve detaylarını da konuşacağız.

Önemli Olan Miktar

Yağ yakmada kanıtlanmış bir etkisi olan limonlu su, genellikle diyet amacıyla kadınlar tarafından sabahları aç karnına içilmektedir. Limon gibi sağlıklı ve ekşi bir lezzeti olan yiyecek kime ne zarar verebilir ki? Zaten ne bebeğe ne de anneye bir zararı dokunmamaktadır. Bu sebepten istediğiniz gibi limon yiyebilir, limonata içebilir (az şekerli), ve limon suyu içebilirsiniz.

Bebekte Sindirimi Kolaylaştırır ve Düzenler

Evet yanlış duymadınız. Limon ve limon suyu süte geçebilmekte ve bebeğin sütü sindirmesini kolaylaştırmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre sabah içilen 1 barda limon suyu, bebeğin bağırsak hareketlerini düzenlemektedir ve gaz sancılarını azaltmaktadır. Ayrıca ülkemizde en çok yetişen meyvelerden biridir.

Sütü Sağlıklı Yapar

Limon suyu içerdiği asit sayesinde vücuttaki asit dengesini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda fazladan su içmiş etkisi yaparak vücudu temizlemektedir. Bunun yan etkisi olarak anne sütü son derece sağlıklı ve besleyici olmaktadır. Doktorlar tarafından da kadınlara önerilen limon suyu cilt gözeneklerini de açabilmektedir.

Emziren Anne Nane Limon İçebilir Mi?

Zaten kendi başına da çok faydalı olan nane, özellikle limon suyu ile birleştiği zaman bağışıklığı güçlendirmekte ve yağ yakmaya fayda sağlamaktadır. Bunu bilen pek çok kadın emzirme döneminde bebeğe zararlı olacağını düşünerek, nane limonu kesmesine rağmen bu bir hurafedir. Sütün tadını güzelleştirecek bir nane limon çayı içmekten başka daha güzel ne olabilir ki?

Damarları Esnetir ve Güçlendirir

Varis benzeri hastalıkları yok etmek için birebir olan limon suyu, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, düzenli içimde vücuttaki damarları esnek hale getirmektedir ve kan pompalanmasını hızlandırmaktadır. Varis hastalığı kanın yavaş akmasından kaynaklandığı için limon suyu içmek tam tersi etki yapar ve varisin etkilerini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.