Emziren Anneler Ne Yemeli

Bebekleri yeni doğanlar ve emzirmeye başlayan yeni anneler nasıl beslenmesi gerektiğini çoğu zaman bilemez. İşte bu sebepten sitemizin amacına uygun bir şekilde okuyucularımıza bu konu hakkında yani “Emziren Annelerin Yemesi Gereken Gıdalar” hakkında bilgi vereceğiz. Verdiğimiz bilgiler tamamen güncel ve doğrulanmış kaynaklardan alınmış bilgilerdir. Bu yüzden güvenle kullanabilir ve burada bahsedilen yiyecekleri güvenli yiyebilirsiniz. Bununla birlikte yazılan tüm yiyecekler genel bir kesime hitap etmekle birlikte alerjisi, özel bir hastalığı olan emziren anneler buradaki gıdaları doktorları ile görüşmeli ve hekim kararıyla yemeye veya yememeye karar vermelidirler. İşte o gıdalar ve faydaları.

Emziren anne deyince en çok yemek yemesi gereken kişi canlanır gözümüzde. Çünkü hem bebeğini besleyecektir hem de kendisi beslenmesi gerekir. Aynı zamanda sigara ve alkolden uzak dururken bir yandan da çok kaliteli gıdalar yemelidir. Bunların protein oranı yüksek karbonhidrat ve yağ seviyeleri ise dengeli olmak zorundadır. Bunun tek bir sebebi yoktur ve birden çok sebebi vardır. Çünkü bebeğin gelişimi ve büyümesi annenin yediği besinlere bağlıdır. Yükse protein oranı ileride çocuğun boyu ve kilosunu etkilerken aynı zamanda sağlığını da olumlu etkilemektedir. Annelerin yemesi gereken gıdalar özet olarak bol proteinli, sağlıklı, doğal ve dengeli yemekler olarak sıralanabilir.

Bunlarla birlikte emziren bir anne her öğünü eksiksiz tamamlamalı ve her tür sebze, meyve ve yemekten dengeli ve düzenli bir şekilde yemelidir. En iyi çocuk gelişimi için bir yemek listesi yapmalarını emzirmekte olan annelere önermekteyiz ve tavsiye etmekteyiz. Bunun sebebi ise yine yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeğin gelişiminin tamamının anne sütüne bağlı olmasıdır ve anne sütünü annenin yedikleri belirler. Kırmızı et, tavuk, yumurta, bal gibi proteinli ve doğal ürünler yanında, yoğurt, maydanoz gibi yeşillikler, sebzeler ve meyveler ve vitamini bol her türlü yiyeceği önermekteyiz. Yalnız süt ve süt ürünleri önerilmemektedir çünkü emziren annenin sütünü azaltabileceği konusunda bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Bu sebeple emziren annelere süt ve süt ürünlerini yememeleri ve tüketmemelerini önermekteyiz. Sağlıklı bir hayat geçirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.