Emziren Annelerde Gaz Yapan 5 Yiyecek

Bebeğini emziren anneler için gaz yapan yiyecek ve içecek tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bebeğe giden gaz yapan, yiyecek ve içecekler hem annede hem de bebekte gaz yapabilir. Bu sebeple anneler tarafından özellikle dikkat edilerek gaz yapan yiyecekler yenilmemelidir. Bu yazının amacı da bu gaz yapan yiyecekleri ve bu yiyecek ve içecekler ile ilgili detayları sizlerle paylaşmaktır.

Öncelikle bebeğinizi çok sevdiğinizi ve onu ne olursa olsun korumak istediğinizi biliyoruz. Sonuçta kendi canınızdan bir can. Yediğiniz yemeklerin onu besleyeceğini unutmadan yerseniz hem bebeğiniz için hem de sizin için daha iyi olacaktır. Tüm bunları sizlere anlattıktan sonra emziren annelerde gaz yapan yiyeceklere geçelim.

 

1- Baharatlı Yiyecekler

Sütün tadını acılaştıran ve bebeğin bazı durumlarda sütü reddetmesine de sebep olan baharatlı yiyecekler aynı zamanda bebekte gaz yapabilmektedir. Bebeğinizin sancılı ve acılı bir dönem geçirmesini istemiyorsanız, baharatı bol yiyecekleri emzirme döneminizde azaltmanızı veya hiç yememenizi öneriyoruz.

2- Bol Soslu Yiyecekler

Ketçap, mayonez, krema, hardal, krema ve buna benzer her türlü ağır sos gaz yapmaya sebebiyet verebilmektedir. Tavsiyemiz hafif, yenilmesi ve sindirimi kolay yiyecekler yemenizdir. Bu tür yiyecekler hem hamilelik sonrası aldığınız kiloları vermenize yardımcı olabilir, hem de bebeğinize bir zararı dokunmamış olur.

3- Kızartma Türleri

Bu yazdığımız tür, yani kızartma türleri oldukça gaz yapabilmektedir. Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz gibi miktarı az tutun ya da kızartmanın yağını azaltın. Örneğin çok yağlı bir et döner de bu kategoriye girebilmektedir veya ağır bir patates kızartması da bu türlerin arasına girmektedir. Her türlü kızartmayı az tutun. Ne demişler azı karar çoğu zarar.

4- Baklagiller ve Bakliyatlar

Her türlü fasulye, barbunya gibi baklagiller ve kuru bakliyatlar menüden emzirme döneminde tamamen çıkarılmalıdır. İnsanda bile gaz yapabilen bu tür yemekler süt yolu ile bebeğe anında geçmektedir. Bebeğiniz sancı çekmesini ve uğraşmayı istemiyorsanız bunları menüden çıkartmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

5- Süt, Süt Ürünleri ve Yumurta

Süt ve süt ürünleri de yiyecek listesinden çıkarılmalıdır. Yetişkin insanlarda bile gaz yapabilme kabiliyetine sahip süt, kendi sütünüzden bebeğe geçtiğinde daha büyük sancılara sebebiyet verebilmektedir. Süt ürünlerinden tam olarak emin olamasak bile siz yine de listeden çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.