Emziren annelerin bilmesi gereken ipuçları

Bebek geldiğinde, anneler genellikle emzirmeye hemen başlamaya teşvik edilir. Ama sen ve bebeğim ne yapacağını biliyor musun? İçgüdüsel olarak nasıl kilitleneceğini anlayacak mı? Sütün izin mi vereceksin? Neyse ki, hastanedeki uzmanlar, ikinizin de iyi bir başlangıç ​​yapmasına yardımcı olabilir. Yeni doğan bebekler için bu önemli emzirme ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Doğumdan hemen sonra emzirmek

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ob-gyn ve klinik doçent olarak görev yapan Susan D. Crowe, doğumun ilk saatinde veya mümkün olan en kısa zamanda emzirmek, sizi ve gelecekteki başarınız için bebeğinizi kurmak için çok önemlidir. Aslında, annelerin ve bebeklerin doğumdan hemen sonra ciltle temas etmesine izin verilmesi, yenidoğanlar ilk 30-60 dakika içinde emzirmeye başlamaları için teşvik eder. Crowe, “Emzirmenin erken başlaması, anne sütü üretmek için beyne ve vücuda sinyal göndermek söz konusu olduğunda son derece önemlidir.” Diyor. Başlangıçta, vücudunuz sadece küçük bir kolostrum üretir (normal emzirme başlamadan önce üretilen sarımsı anne sütü), ki bu da başlangıçta yeni doğmuş bir bebek. Ama sonunda bebek emzirirken daha fazla anne sütü üretiyorsunuz. Bebeğin derhal tıbbi müdahaleye ihtiyacı varsa veya NICU’da kalmaya ihtiyaç duysa bile, bu emzirme sinyallerini uyarmak için kolostrumunuzu ellerinizle ifade edebilirsiniz.

Emzirmek ağrı yapmamalı

Bebeğin iyi bir mandalı varsa, emzirmek ağrılı olmamalıdır. Yeni doğmuş bebeğinizi nasıl konumlandıracağınızı ve iyi bir mandal sağladığınızı öğrenmek zaman alabilir, ancak burada amaçlandığınız şey şudur: “Bebeğinizin göğsünüze sıkıca oturduğundan emin olmak istersiniz, böylece yanakları ve çenesi size kusursuz bir şekilde bağlanmış görünür. Dudaklarını görmemelisin. Ve rahat hissetmeli ”diyor IBCLC sertifikalı bir laktasyon danışmanı olan Tamara Hawkins. Ağrınız varsa, şansınız bebeğin mandalı biraz kapalıdır. (Bkz. Ağrı için Emzirme İpuçları.)

Başkalarının ev işlerine yardım etmesine izin ver

İlk altı hafta boyunca, emzirmeyi oluştururken, diğerlerinin evin etrafındaki ev işleri ile yardımcı olmasına izin verin. Crowe, “Yemek pişirmek, temizlik yapmak, bulaşıkları yıkamak ya da bebek bezlerini değiştirmemeniz gerektiği anlamına gelir” diyor. “Annenin [emzirme] çabalarını tam olarak desteklemek için, diğerlerinin onun için her şeyi yapmasına izin verin, çünkü hemşirelik bebeği yapamayacağı tek şeydir.” Ve aktif olarak emzirmediğinizde, iyi beslenme de dahil olmak üzere özbakımlara odaklanın. ve dinleniyorum. Crowe, “Zamana başlangıçta yatırım yaparsanız, daha sonra büyük kâr payı ile ödeme yaparız” diyor.

Bebek için alan açın

“Bebeğin meme ucuna takılmamış olması önemlidir. Bebeğin, meme başının etrafındaki süt kanallarının etkili bir şekilde boşalmasını sağlayacak geniş ve açık bir ağzı olması gerekir ”diyor Crowe. Eğer bebek sadece meme ucuna kilitlenirse, muhtemelen ağrıya neden olur ve bebek memeyi tamamen boşaltmaz, bu da bebeğin iyi beslenmemesi ve vücudunuzun daha fazla süt elde etmek için göğüslere sinyal göndermemesi anlamına gelir. .

Bebeğin doğum ağırlığını izleme

“En erken belirenlerden biri [bu bebeğin yiyeceği yeteri kadar almıyor] ilk çocuk doktoru ziyareti ile doğum kilosunun yüzde 10’undan fazlasını kaybederse, bu genellikle hastaneden taburcu olduktan üç ya da dört gün sonra gerçekleşir.” Hawkins diyor. Başka bir ipucu var: Göğüslerinizin beşinci gün sütle dolu olduğunu hissetmediğinizde. O zamana kadar bariz bir doluluk hissetmiyorsanız, bir laktasyon danışmanıyla görüşün.

Kirli bebek bezi sayın

Bebeklerin ürettiği ıslak çocuk bezi sayısı da yeterli süt aldığına dair bir işaret olabilir. “Annem doğumdan sonraki beş gün ve tam bir süt beslemesi varsa, günde en az dört ila beş idrar ve dışkı kaplı çocuk bezi görmelidir” diyor Hawkins. Ayrıca, bebeğinizin emzirildikten sonra daha yumuşak hale gelmesi durumunda bebeğin anne sütü aldığına da bahse girebilirsiniz, küçük sesler duyuyorsunuz ve bebek memnun görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.