Emzirirken Zayıflamak İçin Yapmanız Gereken 6 Şey

Emzirmek zor bir süreçtir. Anne kişisi hem beslenmesine dikkat etmeyi ister hem de doğum kaynaklı kiloları vermeyi ister. Bu ikisini bir arada yapmak çok zor bir süreci beraberinde getirir. Fakat emzirirken zayıflamanın da yolları var. Hem güzel beslenip hem de bu 6 tavsiyeyi uygularsanız emzirirken zayıflarsınız doğum kaynaklı kiloların da yok olduğunu ayna karşısında görebilirsiniz. Birkaç hafta süre alan bu tavsiyeleri isterseniz zayıfladıktan sonra da devam ettirerek uygulayın. Bu sayede her zaman fit ve güzel görüneceksiniz!

Emzirirken Zayıflamak Mümkün Müdür?

Bu dünyada bazı şeyler hariç hiç bir şey imkansız değildir. Eğer kendinize inanırsanız ve doğru şeyleri yaparsanız hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Zayıflamada da bu böyledir. Zayıflamak aslında çok kolay bir süreçtir fakat insanlar zayıflama taktiklerini bilmesine rağmen iradesine karşı koyamaz. Ya spor yapmazlar ya da çok yerler. Fakat kendinize hakim olduğunuz zaman zayıflarsınız, vücut kıvrımlarınız ortaya çıkar, kocanıza veya sevgilinize kendinizi daha da beğendirebilirsiniz. Yeterli beslenme ve spor ile kimse doğum yaptığınızı anlamaz bile!

6 Adet Emzirirken Zayıflama Tavsiyesi

 

1- Şekerden uzak durun

İnsanlar şeker yemeye son 100 veya 200 yılda başlamışlardır. Bu süreden önce ne firmalar şeker üretebilecek seviyede idi ne de çok yemek vardı. Hatta kıtlığın olduğu bu dönemlerde insanlar açlıktan bile ölüyordu. Günümüzde kıtlık bazı yerler hariç sıfıra indi. Parasız ve fakirler bile açlıktan ölmüyorlar. Fakat çok bolluğun olması da insanları kötü yönde etkiledi. Henüz genlerimiz ve organlarımız çok eski zamanlara alışık. Siz şeker yediğiniz zaman bunu doğada nadir bulunan bir şey olarak görüp hemen depoluyor. Aynı zamanda basit şekerin fazlası karaciğer yağlanmasına, selülitlere daha birçok şeye sebep oluyor.

Şeker beynin ödül merkezini çok fazla uyardığı için normal aktivitelerden aldığınız zevkler de azalmakta. Sadece şekeri bırakarak onlarca kilo veren kişi bulunuyor. İnsan vücudunun günlük şeker ihtiyacı 0 gramdır. Evet doğru duydunuz sadece 0. Basit şekerler yani çay şekeri, meyve şekeri, çikolata, gofret türünden şekerler süte geçiyor ve aynı etkileri çocuğunuza da geçiriyor. Bu sebeple çocuklar gelecekte çok şişman veya obez olabiliyorlar. Şimdiden en azından emzirirken şekeri bırakın ve hem zayıflayın hem de çocuğunuzu koruyun.

2- Spor yapmak istemiyorsanız yürüyüş yapın

Hamilelik gibi zorlu bir süreçten sonra egzersiz yapacak gücü kendinizde bulamıyorsanız en azından hareket edin. Bebeğinizi yarım saatliğine babasına ya da yakınlarınızdan birine evde bırakıp çıkın ve 30 dakika boyunca yavaş tempoda yürüyün. Daha önce hiç spor ve egzersiz yapmayanlar için alıştırma görevi görecek bu yürüyüş seansları yavaş yavaş kilolarınızı vermenizi sağlayacak. Alıştıkça hızlı yürüyebilir hatta koşabilirsiniz! Düzenli koşu yapanların kalçaları toplanır, selülitler yok olur, zihin açıklığı oluşur ve yağlar gider. Bölgesele yağ yakımı denilen bir şey bulunmamaktadır.

Vücutta yağ yakıldığı zaman her yerden eşit yakılır. Böyle böyle yağ verirken yüzünüzdeki istenmeyen yağlar da gidecek, sivilceleriniz azalacak, yağlı bir cildiniz olmayacak ve daha çekici olacaksınız. Spor yapan kadınların sütü besin değeri açısından daha iyi olmakta.

3- Proteini arttırın, karbonhidratı azaltın

İnsanlar tarımı bulalı birkaç bin yıl oluyor. Fakat insanların evrimi binlerce yıla dayanmakta. Zihnimiz bu çağa uyumlu olsa da vücudumuz halen eski çağlara odaklı. Çok karbonhidrat hem beyninizi yorar hem kilo aldırır hem de organlarınızı yağlandırır. Karbonhidratı günümüzde hiç almamak mümkün değil ve emziren bir annenin karbonhidrata da ihtiyacı var. Fakat pilavın yanında ekmek yemeyin veya makarnanın yanında ekmek yemeyin en azından. Proteinin fazla olması çocuğun gelecekteki boyuna, kalıbına ve kaslarına doğrudan etki etmektedir.

4- Detoks saçmalıklarına inanmayın

Bazı detokslar vücuttaki toksinlerin atılması ve daha sağlıklı olmak için yarar sağlar, evet. Fakat bununla birlikte zayıflamaya ve yağ yakmaya 0 (sıfır) faydası dokunur. Sadece detoks yaparak kilo veren kişiler beslenme düzenlerini değiştirdiği için kilo verir. Detoks yerine kaliteli bir diyet programı uygulayın. Detoksu yine de uygulayabilirsiniz fakat kullanım amacını iyi bilin.

5- Kalori Sayın

“Hiç yemiyorum ama kilo veremiyorum” diyenleri dinlemeyin. Eğer kendiniz de diyorsanız burayı okumanız önemli. Kalori sayımı yaparak beslenirseniz kilo vermemenizin imkanı yok. Öncelikle internetten boyunuza ve kilonuza göre günlük kalori ihtiyacınızı bulun. Daha sonra yemeklerin kalorilerini, boyutlarını hesaplayan sitelerden bir liste hazırlayın. Günlük toplam aldığınız kalorinin günlük değerinizden 200-300 kalori az olması gerekir. Bazıları 200-300 kalori yerine spor yapar ve istediği gibi yer. Sağlıklı kilo vermek için günlük kalori miktarınızı 300 kalori  kadar kısın ve  birkaç ayda kalıcı kilo verin. Bu sayede süt sıkıntısı da çekmezsiniz.

Not: Bir anda verilen kilolar sağlıksızdır ve genellikle atılan sudan kaynaklıdır. Vücudun güzelliğine etkisi olmaz. Yapmanız gereken aldığınızdan çok kalori yakmaktır. Kalori hesaplayın kalıcı kilo verin.

6- Uykunuzu Düzenleyin

Yeni doğmuş bir bebekle uyku düzenlemek zordur evet. Fakat eğer güzel bir uyku çekemezseniz, yarım kalitede bir uyku uyursanız hem sütünüz azalır, hem de kilo vermeniz neredeyse imkansız hale gelir. Vücut kendini uyurken tamir eder. Daha güçlü olmak için erken yatın erken kalkın ve düzenli beslenin.

Tüm bunları uyguladığınız takdirde kalıcı, sağlıklı bir kilo vermek çocuk oyuncağıdır. Hepinize iyi şanslar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.