Erkeklerde Ergenliğe Girmenin Belirtileri 2 (Zihinsel)

Erkeklerde ergenlik serisinin 2. bölümü olan Erkeklerde Ergenliğe Girmenin Belirtileri 2 (Zihinsel) başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Önceki yazıda erkeklerde ergenliğe girmenin fiziksel belirtilerinden bahsetmiştik. Kas gelişimi, ses ve benzeri gelişimlerden bahsettiğimiz önceki yazımıza gitmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Erkeklerde Ergenliğe Girmenin Belirtileri (Fiziksel)

Eğer önceki yazımızı zaten okuduysanız tekrardan gitmenize gerek yok 🙂 Bu yazıda erkeklerde ergenlik serisinin zihinsel olan taraflarından bahsedeceğiz. Ergenlikle birlikte yetişkin bir birey olan çocukların duygusal tavırlarından, artan zekalarından ve karakteristik özelliklerini aşağıda listeledik. Keyifli okumalar…

1- Duygusal Değişimler, Karmaşalar

Vücudu bir anda gelişen büyümeye başlayan, kendini normalden daha ağır ve güçlü hisseden, çocukluktan yetişkinliğe adımını atan gençler gerek hormonların gerek bu değişimlerin etkisiyle pek çok duygusal sorun yaşayacaktır. Bazıları bu dönemi kısa sürede atlatıp olgunlaşırken, bazıları bu dönemde kendine ilginç hobiler bulabilir ya da bu enerjiyi atmanın daha başka yollarını bulabilir.

Sinirlilik ve agresiflik, anne babaya karşı gelme, isyankar tavırlar her zaman olmasa bile görülebilir. Kendini yetişkin olarak görmesinden ve etrafındaki kişilerin onu çocuk olarak görmesinden dolayı agresiflik olabilir. Bu sebeple anne ve babalar çocuklarının artık çocuk değil bir yetişkin olduğunu anlaması buna göre davranması gerekmektedir.

Yapılması Gerekenler:

 Alttan almak ve hoşgörülü olmak

Yapması gereken şeyleri söylememek anlamasını beklemek

Hala çocukmuş gibi davranmamak

Özgür bırakmak fakat ona fark ettirmeden korumak ve izlemek

Sorumluluklarının bilincine varmasını sağlamak

Sinirlendiği takdirde karşılık vermemek ve konuyu kapatmak

Yapılmaması Gerekenler:

Çok serbest bırakmak hiç peşine düşmemek

Aynı şekilde karşılık vermek

Hakaret etmek, ağır cezalar vermek

Arkadaşlarının yanında utandırmak

Şımartmak (çok özgür bırakmak)

Sorumluluklarını unutmasına engel olmamak

Bunlar çocuğunuz yetişkinliğe girdiği zaman yapmanız ve yapmamanız gereken şeylerdir. 3. bölümde bunları daha detaylı bir şekilde anlatacağız fakat öncelikle diğer zihinsel değişikliklerin üzerinden geçilmesi gerekmektedir.

2- Olgunlaşma, Büyüme

Ergenliğe geçiş yapan erkekler gerek vücutlarının büyümesi ile gerek sorumluluklarının bilinçlerine varmaları ve işleri kendi yapmak zorunda olmaları ile olgunlaşırlar. İnsanlar acı çekerek öğrenir ve olgunlaşır. Her şey ayağına gelen çocuk kendi yapması gereken işler olduğunu fark ettiği zaman bir olgunlaşma dönemine girecektir.

Bu dönemde belki kısa süreli veya uzun süreli bir depresyona girilebilir fakat bu kısımda ebeveynlerin yardımı gereklidir. Gelecekteki karakteri bu depresyon evresinde değişebileceğinden ötürü özenle gözlemlenmelidir. Burada çocuk erkek ise babaya, çocuk kız ise anneye büyük yük düşüyor.

Sonuçta kendi cinslerinden birisi ile daha iyi anlaşacaklardır. Tabii ki bu her çocukta aynı olacak diye bir kural yok. Bazı çocuklar dayıları ve amcaları ile daha iyi anlaşır örneğin.

3- Arkadaşlarla Olan İletişim, Oyun Anlayışı, Zevk Aldığı Aktiviteler

Eskiden saklambaç oynayarak eğlenen çocuk ergenliğin başında bile oyun zevkinin değiştiğini fark edebilir. Eski zevk aldığı oyunlar artık ona zevk vermeyecek ve daha eğlenceli ve yetişkinlere göre olan şeylere yönelecektir. Örneğin saklambaç oynamak yerine arkadaşlarla sinemaya gitmek veya kafede kahve içmek olabilir.

Bunun dışında konsere gitmek ve benzer şeyler de zevkinin değiştini gösterir. Bu değişim tam olarak ergenliğin sonuna kadar gidebilir. Yani ergenliğin başında başka bir şeyden ve hobiden hoşlanan çocuk ergenlik bitiminde tamamen zıttı bir şeyi seviyor olabilir. Hormonel aktivite ve çevreye bağlı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.