Erkeklerde Ergenliğe Girmenin Belirtileri (Fiziksel)

İnsanlar doğduğundan itibaren ve belli bir yaşa geldikleri zaman ergenlik dönemine girerler. Bunun sebebi vücudun gelişmesi, üremenin mümkün olması ve zihnen de gelişmektir. Ergenliğe girmeyen çocuklarda dişi veya erkek ayrımı yapılamaz. Çünkü ikisinde de henüz cinsel bir gelişim bulunmamaktadır. Bu yüzden çocuklara melek benzetmesi yapılmaktadır. Fakat ergenliğe girdikten sonra her iki cinste de bazı değişimler görülür. Bunlardan bazıları geçici bazıları ise kalıcı değişimlerdir. İki cinsin de kendine has gelişimleri olur ve bu yazıda bunları listeleyeceğiz.

Ergenlik kişinin karakterinin oturduğu önemli bir evredir. Bu sebeple ergenlikte alınan kararlar ve ebeveynlerin çocuklarına olan tutumları gelecekte her şeyi değiştirebilir. Ergenlik ile birlikte seks hormonları (testosteron ve östrojen) salgılanmaya başlar. Kadınlarda östrojen ve erkeklerde ise testosteron salgılanır. Bu yazının konusu erkek çocuklarında ergenlik olduğu için biz kız çocuklarının ergenliğinden başka bir zamanda bahsedeceğiz. Ergenlik beraberinde aynı zamanda zihin gelişimini de getirmektedir.

Erkek Çocuklarında Ergenlik ve Fiziksel Değişimler

Erkekler ergenliğe hipofizden salgılanan bir takım hormonlar ile giriş yaparlar. Ergenliğe girildiği andan itibaren testisler uyarılır ve testosteron salgılanmaya başlar. Testosteron salgılanmaya başladığı zaman tüm vücut bundan etkilenir. Testosteron oldukça etkili bir hormondur ve erkekler için elzemdir. Aşağıda testosteronun ve ergenliğin erkeklerdeki fiziksel değişimlerinden bahsedeceğiz.

erkeklerde_ergenlik
 

1- Kıllanmada Artış

Testosteron kılları ve tüylenmeyi arttıran bir hormondur. Erkeklerde ergenlikten sonra çoğalan bu hormon bacaklardaki, kollardaki, koltuk altlarındaki ve genital bölgedeki kılların artışına sebebiyet verir. Bunun sebebi hala uzmanlar tarafından araştırılmaktadır. Bu yaştan itibaren koltuk altı kıllarının alınması çocuğa ebeveynleri tarafından öğretilmeli ve bunun iyiliğinden bahsedilmelidir. Kılın az veya çok olması erkekliği azaltmaz veya çoğaltmaz.

 

Kıllarım Az Ergenliğe Girmedim Mi?

Kıllar testosteron seviyelerine ve ergenliğe girmeye bağlı olduğu kadar genetiğe de son derece bağlıdır. Kıl köklerinde bazı reseptörler vardır ve bunlar kandaki testosteron seviyesine göre uyarılır. Bazı kişilerde bu reseptörler çoktur ve bazı kişilerde ise azdır. Testosteron seviyesi fazla olan bireyde reseptörler az ise testosterona rağmen reseptörler yeteri kadar uyarılmaz ve kıllanma az görülür. Aynı şekilde bazı kişilerde testosteron az olabilir fakat kıl reseptörleri çok olabilir böyle bir durumda tüylenme çok olacaktır. Yani ergenliğe girmek için tüylenme bir belirtidir fakat az tüylü olan ergenliğe girmiş kişiler de bulunmaktadır.

Ergenliğe girip girmediğinizi anlamak için yazının devamındaki olaylara bakabilirsiniz.

2- Ani Boy Uzaması Artışı

Her ne kadar herkesin boyu uzun olacak diye bir şey olmasa da ergenliğe girerken boyun uzunluğuna bakılmaksızın ani boy artışı görülmektedir. Kızlarda bu oran daha azdır ve erkeklerde daha fazladır. Kızlar ergenliğe girmeden önce uzarlar ve adet görmeye başladıktan sonra uzamaları yavaşlar tam tersi ise erkeklerde görülmektedir. Eğer kıyafetlerinize girmekte zorlanıyorsanız küçük geliyor ise veya boyunuzun uzadığını eczane veya kendiniz ölçerek öğrendiyseniz ergenliğe girmiş veya giriyor olabilirsiniz.

3- Sivilcelerde ve Aknelerde Artış

Hormonların son seviyede çalışması sonucu yüzde sivilcelenme ve akne oluşumu gözlenebilir. Fakat bu da tamamen genetiktir. Bazı kişiler ergenliğe girerken sivilce ve akne gelişimi görmese de bazıları görmektedir. Daha çok kızlarda görülen bu durum erkeklerde de sık sık görülebilmektedir. Bu bir sorun değildir. Bu sebeple sivilceleri patlatmayı denememelisiniz. Yoksa daha çok yayılabilir veya gelecekte iz olarak kalabilir. En iyi yapabileceğiniz şey bir dermotoloğa görünmek ve kendinize uygun krem istemektir. Bu çözüm ile bir sürü kişi sivilce ve aknelerden kurtulabilmiştir.

4- Ses Kalınlaşması – Ses Oktavının Düşmesi

Erkeklerde testosteronun yaptığı başka bir fiziksel değişiklik olan ses kalınlaşması da görülmektedir. Yani ses oktavı düşer. Ses oktavı düştüğü zaman erkeklerde ses kalınlaşır. Bunun anlamı ise şudur. Ses daha baslı ve kısık olarak çıkar. Derin, baslı ve kısık ses erkeklere özgüdür. Fakat sesin çok kalınlaşmasına gerek yoktur. Ergenliğe girildiğinin anlaşılması için birkaç oktav bile düşen ses yeterli olmaktadır. Erkekler ve kızlar doğduklarında aynı sese sahiptirler erkekler ergenlikten sonra ses değişimi yaşarlar. Fakat kızlarda ses değişimi görülmez.

Sesim Kalınlaşmıyor Bir Sorun Mu Var?

Ergenliğe girdiğinizi fakat sesinizin kalınlaşmadığını düşünüyorsanız ve bunun bir sorun olacağından çekiniyorsanız merak etmenize gerek yok. Ses de fiziksel özelliklerin çoğu gibi genetiktir. Eğer babanız, amcanız, dayınız veya abinizin sesleri ince ise sizinkinin de ince olması normal görülür aynı şekilde onlarınki kalın bir ses ise sizinki de kalın ise normaldir. Fakat tüm akrabalarınız ve yakın ailenizin sesini kalın kendinizinkini ince buluyorsanız bunu ebeveynlerinizle paylaşabilirsiniz. Bazı ergenliğe giren kişilerde testosteron eksikliği görülebilmektedir. Günümüzde bu hormon gayet kolay bir şekilde eczanelerden reçete yardımı ile edinilebilir. Bunun için en iyi çare doktorunuza danışmanızdır.

5- Sperm Üretimi (Rüyalanmak)

Hipofizden salgılanan ergenliğe girmeyi sağlayan hormonlar ile testisler 7/24 çalışmaya başlarlar. Hiç bir zaman durmayan bir döngüye girerler. Ergenliğe girmiş kişiler bundan sonra aynı şekilde ergenliğe girmiş bir dişi ile çocuk sahibi olabilirler. Sperm üretimi ergenliğin en büyük belirtisi olmak ile birlikte genellikle gece ejakülasyonları ile kendini belli eder. Bir sabah uyandınız ve iç çamaşırınız ıslak mıydı? Bunun sebebi rüyalanmak olarak açıklanabilir. Vücut 7/24 sperm üretir ve bunun sonucunda tükenmeyen eski ve yaşlı spermler vücuttan atılması gerekir. Bunun atılması için vücut rüyalanmayı kullanır.

6- Kaslarda Gözle Görülür Artış

Vücut geliştirmecilerinin dışarıdan testosteron almasının sebebi kas kütlesini arttırmasıdır. Tabii ki dışarıdan alınan testosteron doktor tavsiyesi olmadığı sürece zararladır. Testis kanseri ve benzeri hastalıklara sebep verebilir ve testosteron üretimini durdurabilir. Her neyse. Erkek çocuklarda ergenliğe girişte bilindiği gibi testosteron salgılanması başlar ve 20 li yaşlara kadar son hızına çıkar. Bu dönemde erkek çocuklarında boy uzaması ile birlikte kas kütlesinde artış, yağlarda azalma ve benzeri belirtiler görülür. Bazı çocuklarda kaslar çok bazılarında az olabilir bu da genetiğe, beslenmeye ve çevreye bağlı özelliklerden kaynaklanabilir.

Bu yazıda erkek çocuklarındaki ergenliğe girmenin fiziksel belirtilerinden bahsettik bir sonraki erkek çocuklarında ergenliğe girmenin zihinsel ve karakteristik belirtileri olacak. Bir dahaki yazıda duygu değişimleri hakkında yazacağız.

 

Erkeklerde Ergenliğe Girmenin Belirtileri (Fiziksel)” için 2 yorum

 • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 12:47 pm
  Permalink

  ben kızım ama erkeklerle ilgili bilgi edinmek için buraya geldim. demek tüm bunları yaşıyorlar çok ilginç :))

  Yanıtla
  • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 1:49 pm
   Permalink

   aferin kızım okuyun da öğrenin ülke böyle gelişecek hiç utanmaya gerek yok

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.